13. prosince 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Motivace pejskařů: za pytlík s exkrementy los

Pejskař. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pejskař. | foto: Reprofoto

TCHAJ-PEJ Nová Tchaj-pej je městem, kde se psí trus měnil ve zlato. Nejde o zázrak, ale o rozhodnutí městských úřadů, které se pomocí loterie snažily motivovat lidi, aby uklízeli hromádky po psech. O neobvyklé soutěži na informovala britská BBC.

Lidé, kteří se jí chtěli zúčastnit, museli sáčky s psími exkrementy odevzdávat. Za každý pytlík dostali los. Loterie začala v srpnu a původně měla skončit v říjnu. Byl o ni ale takový zájem, že se ji městští úředníci rozhodli prodloužit. Podle oficiálních statistik během soutěže na 4000 lidí sesbíralo psí hromádky do 14.500 sáčků. Psích exkrementů v místech, kde nemají co dělat, prý ubylo o polovinu.

Výherkyně hlavní ceny si ve středu odnesla zlatou cihličku v hodnotě asi 2200 dolarů (přes 42.000 korun). Jde o padesátnici, která coby dobrovolnice už v minulosti pomáhala čistit ulice Nové Tchaj-peje, města, které leží v blízkosti tchajwanské metropole Tchaj-peje. Čtyři další výherci dostali o něco menší kousky zlata. Město soutěživým sběračům psího trusu rozdalo celkem 85 cen, byly mezi nimi třeba domácí spotřebiče.

Úředníci nemají informace o tom, zda se do sbírání trusu pustili výhradně majitelé psů, nebo zda exkrementy do pytlíků začali hromadit i lidé, jež zlákala vidina výhry. Radnice doufá, že obyvatelé města si i po skončení loterie prospěšný zvyk udrží. Na to, aby se v Nové Tchaj-peji psí trus měnil ve zlato déle, totiž městu chybějí peníze.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz