Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Na veřejných záchodcích není radno chodit do prostředních kabin, bývají nejhorší

WC - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy WC - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Každý to zná, jste v centru města a potřebujete si urgentně odskočit. Tak jdete na nejbližší veřejný záchod. Naskýtá se však otázka, do které kabinky půjdete? Podle experimentu psychologa Nicholase Christenfelda jsou prostřední kabinky nejhorší.

Odpověď volí většina z nás na základě kombinace vnitřního pocitu a čichových vjemů. Pokud i přesto váháte, kterou kabinku zvolit, vědecká studie radí jasně, v žádném případě nechoďte do prostřední kabinky. Rozsáhlé studie na toto téma ukazují, že člověk má při podobných volbách tendenci vybírat si prostřední možnost. Pravděpodobnost, že bude prostřední kabina více používaná než ty krajní, je tak vyšší.

Rozhodl toaletní papír

Ještě stále pochybujete? Psycholog Nicholas Christenfeld popisuje ve svém vědeckém článku z roku 1995 experiment, který podnikl, aby mohl tuto palčivou otázku zodpovědět. Postávat u veřejných záchodků a zapisovat záchodové zvyky cizích lidí se mu však nepozdávalo, proto se rozhodl zaměřit na spotřebu toaletního papíru v jednotlivých kabinkách.

Přes deset týdnů byly čtyři vedle sebe stojící kabinky zásobovány stejným počtem rolí s toaletním papírem. A výsledek? 60 procent prázdných rolí pocházelo z prostředních kabin a 40 procent z těch postranních.

To, že jsou boční kabinky méně používané, však nemusí nutně znamenat, že budou i čistější. Možná právě naopak, lidé, co chodí do bočních kabin kladou menší důraz na hygienu a nechávají tak záchody špinavější. A možná úklidová četa o preferenci lidu ví a čistí boční záchody méně.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.