Středa 26. února 2020svátek má Dorota 3 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nadšenci chtějí na Rhodu vzkřísit jeden ze sedmi divů světa

Nadšenci chtějí na Rhodu vzkřísit jeden ze sedmi divů světa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nadšenci chtějí na Rhodu vzkřísit jeden ze sedmi divů světa | foto: colossusrhodes.com

ATÉNY Skupina mladých architektů, inženýrů a archeologů z Řecka, Španělska, Itálie a Británie plánuje na řeckém ostrově Rhodos znovu postavit kolos, který byl jedním ze sedmi divů antického světa. Oproti starověké předloze by měl mít ale formu budovy, v níž by bylo umístěno muzeum.

Chystaná stavba za zhruba 240 milionů eur (6,5 miliardy Kč) by měla stát v rhodském přístavu a na výšku by měla měřit zhruba 150 metrů, tedy asi pětkrát více než její antická předloha. Kromě muzea by v ní měla být i knihovna a maják. Na financování projektu ale zatím tým potřebné finanční prostředky nesehnal.

Rhodský kolos

Rhodský kolos patřil k sedmi antickým divům světa. Dalšími byly například pyramidy v egyptské Gíze, Artemidin chrám v Efesu či visuté zahrady královny Semiramis v Babylónu.

O vytvoření kopie kolosu v rhodském přístavu usilovali milovníci historie již v roce 2000. Projekt ale ztroskotal na odporu řeckého ministerstva kultury. Odborníci navrhovanou podobu sochy tehdy téměř jednomyslně označili za kýč.

Rhodský kolos, bronzová socha starořeckého boha Slunce Hélia vznikla na přelomu 4. a 3. století před naším letopočtem. Zničilo ji zemětřesení 66 let po jejím dokončení.

Jak památka vypadala, není zcela jasné. Odborníci se ale vesměs shodují na tom, že v rozporu s tradicí nestála socha rozkročena nad vjezdem do přístavu. Zhroutila by se totiž vlastní váhou.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

K. Charalambidis kýč,jenom to ne 8:35 5.11.2015