Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 9 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nakrmit želvu, pohladit si chameleona

Děti si hrály se želvami. Mohly je i nakrmit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děti si hrály se želvami. Mohly je i nakrmit. | foto: Think Big

Před rokem k nám do chovatelského kroužku začal chodit chlapec s mentálním postižením. Nejdřív se bál, že mu zvířata ublíží, ale brzy se s nimi skamarádil. Překonal strach a bylo vidět, že mu tahle aktivita pomáhá. Napadlo nás, že zvířecí svět představíme také dalším lidem s handicapem,“ říká Mikuláš Velenský, který na Praze 7 vede kroužek pro děti.

Čtyřiadvacetiletý chovatel již šest let vysvětluje dětem, že mít doma zvíře je nejen radost, ale také starost. Ukazuje jim, jak pečovat o želvy, chameleony a různé druhy plazů.

„To, co se podařilo v Mikulášově kroužku, jsme chtěli nabídnout uživatelům denních stacionářů a chráněného bydlení, kteří mají různý stupeň postižení. Oslovili jsme Diakonii ČCE aDC Paprsek. Vysvětlili jsme jim, že přímý kontakt se zvířaty může klientům pomáhat například ke zlepšení komunikace. Trochu jsme se báli, zda náš nápad přijmou. Pro personál i pro klienty je to přeci jen starost navíc. Potěšilo nás, že všichni měli chuť zkusit něco nového,“ říká Máša Palasová, která s Mikulášem vymyslela projekt Chráněné krunýře. 

Zpočátku se mladí chovatelé snažili zjistit, které zvíře by uživatelé chtěli. Největší zájem byl o želvy, ale zaujal také chameleon. „Díky podpoře z programu Think Big od Nadace Telefónica jsme nakoupili pět zvířat a Mikuláš pro ně vyrobil terária. Jedno z nich bylo na míru do obývací stěny, namísto televize,“ vysvětluje Máša. 

Její tým během pěti měsíců proškolil personál i klienty. Věnoval jim odbornou publikaci a namaloval pro ně manuál, kde hravou formou vysvětlují, že jezdit s želvou jako s autíčkem není úplně dobrý nápad a že nejvíc si pochutná na pampeliškových listech. 

„Párkrát nám volal personál chráněného bydlení, když si nevěděli rady. Ptali se nás, kolik cvrčků může sníst chameleon a kde sehnat podestýlku z kokosové drti. Máme radost, že už si na sebe všichni postupně zvykli. Želvy i chameleon už mají svůj nový domov a kdoví, třeba k nim někdy přibudou další zvířecí kamarádi,“ říká Máša. 

Judita Matyášová

Autor

Judita Matyášovájudita.matyasova@lidovky.czČlánky

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottově honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Ruský politolog: Zeman je v Moskvě za zrádce, chystá se protičeská kampaň

Ruský vládní speciál Iljušin odlétá z Prahy a míří s ruskými diplomaty do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Českem budou kvůli kauze Vrbětice na bodu mrazu nejméně tři roky, míní ruský...

První rok miliardáře? Bitva o klub, kauzy, Jágr, kritika. Masakr, říká Dědek

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odmalička fandí klubu, který poslední roky nosil na dresu hrdě se vzpínajícího koně ve znaku. Když vysněný tým coby už...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!