Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nakrmit želvu, pohladit si chameleona

Magazín

  7:00
Před rokem k nám do chovatelského kroužku začal chodit chlapec s mentálním postižením. Nejdřív se bál, že mu zvířata ublíží, ale brzy se s nimi skamarádil. Překonal strach a bylo vidět, že mu tahle aktivita pomáhá. Napadlo nás, že zvířecí svět představíme také dalším lidem s handicapem,“ říká Mikuláš Velenský, který na Praze 7 vede kroužek pro děti.

Děti si hrály se želvami. Mohly je i nakrmit. foto: Think Big

Čtyřiadvacetiletý chovatel již šest let vysvětluje dětem, že mít doma zvíře je nejen radost, ale také starost. Ukazuje jim, jak pečovat o želvy, chameleony a různé druhy plazů.

„To, co se podařilo v Mikulášově kroužku, jsme chtěli nabídnout uživatelům denních stacionářů a chráněného bydlení, kteří mají různý stupeň postižení. Oslovili jsme Diakonii ČCE aDC Paprsek. Vysvětlili jsme jim, že přímý kontakt se zvířaty může klientům pomáhat například ke zlepšení komunikace. Trochu jsme se báli, zda náš nápad přijmou. Pro personál i pro klienty je to přeci jen starost navíc. Potěšilo nás, že všichni měli chuť zkusit něco nového,“ říká Máša Palasová, která s Mikulášem vymyslela projekt Chráněné krunýře. 

Zpočátku se mladí chovatelé snažili zjistit, které zvíře by uživatelé chtěli. Největší zájem byl o želvy, ale zaujal také chameleon. „Díky podpoře z programu Think Big od Nadace Telefónica jsme nakoupili pět zvířat a Mikuláš pro ně vyrobil terária. Jedno z nich bylo na míru do obývací stěny, namísto televize,“ vysvětluje Máša. 

Její tým během pěti měsíců proškolil personál i klienty. Věnoval jim odbornou publikaci a namaloval pro ně manuál, kde hravou formou vysvětlují, že jezdit s želvou jako s autíčkem není úplně dobrý nápad a že nejvíc si pochutná na pampeliškových listech. 

„Párkrát nám volal personál chráněného bydlení, když si nevěděli rady. Ptali se nás, kolik cvrčků může sníst chameleon a kde sehnat podestýlku z kokosové drti. Máme radost, že už si na sebe všichni postupně zvykli. Želvy i chameleon už mají svůj nový domov a kdoví, třeba k nim někdy přibudou další zvířecí kamarádi,“ říká Máša. 

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...