Čtyřiadvacetiletý chovatel již šest let vysvětluje dětem, že mít doma zvíře je nejen radost, ale také starost. Ukazuje jim, jak pečovat o želvy, chameleony a různé druhy plazů.
„To, co se podařilo v Mikulášově kroužku, jsme chtěli nabídnout uživatelům denních stacionářů a chráněného bydlení, kteří mají různý stupeň postižení. Oslovili jsme Diakonii ČCE aDC Paprsek. Vysvětlili jsme jim, že přímý kontakt se zvířaty může klientům pomáhat například ke zlepšení komunikace. Trochu jsme se báli, zda náš nápad přijmou. Pro personál i pro klienty je to přeci jen starost navíc. Potěšilo nás, že všichni měli chuť zkusit něco nového,“ říká Máša Palasová, která s Mikulášem vymyslela projekt Chráněné krunýře.
Zpočátku se mladí chovatelé snažili zjistit, které zvíře by uživatelé chtěli. Největší zájem byl o želvy, ale zaujal také chameleon. „Díky podpoře z programu Think Big od Nadace Telefónica jsme nakoupili pět zvířat a Mikuláš pro ně vyrobil terária. Jedno z nich bylo na míru do obývací stěny, namísto televize,“ vysvětluje Máša.
Její tým během pěti měsíců proškolil personál i klienty. Věnoval jim odbornou publikaci a namaloval pro ně manuál, kde hravou formou vysvětlují, že jezdit s želvou jako s autíčkem není úplně dobrý nápad a že nejvíc si pochutná na pampeliškových listech.
„Párkrát nám volal personál chráněného bydlení, když si nevěděli rady. Ptali se nás, kolik cvrčků může sníst chameleon a kde sehnat podestýlku z kokosové drti. Máme radost, že už si na sebe všichni postupně zvykli. Želvy i chameleon už mají svůj nový domov a kdoví, třeba k nim někdy přibudou další zvířecí kamarádi,“ říká Máša.