Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 9 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zimní značky, které vždy dovedou do cíle

"Chtěli jsme, aby každý mohl vyrazit na běžky a nemusel mít obavy, že netrefí zpátky." | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy "Chtěli jsme, aby každý mohl vyrazit na běžky a nemusel mít obavy, že netrefí zpátky." | foto: Think Big

"Chtěli jsme, aby každý mohl vyrazit na běžky a nemusel mít obavy, že netrefí zpátky. Vyznačujeme lyžařské stopy v okolí Nového Města pod Smrkem. Člověk se díky nim snadno zorientuje v krajině i v elektronické mapě," říká Ondřej Žák.

Turista, který se vydá v létě na výlet, se jistě neztratí. Česká republika má totiž jednu z nejdokonalejších a nejhustších sítí turistického značení pro pěší turistiku na světě. Zato v zimě je složité se spolehnout na stejné značení.

"Zimní krajina je úplně jiná. Většinou značky nejsou vidět anebo vedou na místa, která mohou být nebezpečná. U nás v okolí Nového Města pod Smrkem žádné pořádné značení není. Před pár lety jsem si v Rakousku všiml, jak mají propracované lyžařské stopy. Okruhy se navzájem prolínají a není problém se zorientovat. Napadlo mě, že to zkusíme u nás. Moji kamarádi, Zuzka a Vláďa, jsou taky nadšenci do sportu. Známe se už od střední školy a společně podnikáme výlety v okolí našeho města."

Lyžařský okruh, který Ondřejův tým vytvořil, měří dvacet kilometrů. Ve dvou výchozích bodech jsou nainstalovány infotabule s mapkou. Lyžař si jí může stáhnout do mobilu pomocí speciálního kódu. Informace o jednotlivých trasách projektu Stopy pod Smrkem jsou také na facebooku.

"Náš okruh je pro všechny generace. Pro děti, které začínají s lyžováním nebo pro seniory, kteří si už netroufnou na delší výlet. Díky podpoře z programu Think Big od Nadace Telefónica jsme mohli zaplatit nejen výrobu značení, ale hlavně zpracování map a výrobu infotabulí. Podpořila nás také novoměstská radnice a několik okolních obcí a měst, které jsou sdružené ve Svazku obcí Smrk."

Novoměstský okruh už láká nejen místní a přespolní. Na nové trasy se přijeli podívat i návštěvníci zdaleka. "Moc nás překvapilo, že se nám ozvali i lyžaři z Polska. U nich mají velká lyžařská střediska, a přesto si zajedou do Čech. Někteří dorazili až z Gdaňska, to je šest set kilometrů. Chtějí prý zkusit něco jiného, tak našli cestu až k nám."

Judita Matyášová

Autor

Judita Matyášovájudita.matyasova@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...