Většina mladých lidí neví, jak žijí vozíčkáři. Je to pro ně velká neznámá. Chtěli jsme ukázat, co všechno zvládnou. Nafotili jsme, jak žije devatenáctiletá Tereza. Stíhá nejen školu, ale také spoustu aktivit," vysvětluje studentka Karolina Granja, která se s kamarády pustila do výjimečného projektu.
Podle Karoliny se zatím řada škol brání přijímání handicapovaných studentů. "Myslím, že je to částečně kvůli financím, které by stály bezbariérové úpravy. Hlavní důvod ale bývá jiný. Učitelé se bojí, že budou muset řešit nějaké komplikace, když k nim nastoupí takový student. Nemají představu, co to obnáší. Naše výstava tak má dva cíle. Představit Terezu mladým lidem a také ukázat učitelům, že vozíčkáři umí být velmi samostatní a nejsou až tak odkázaní na pomoc okolí."
Tým mladých lidí mohl díky podpoře z programu Think Big od Nadace Telefónica vytvořit výstavní kolekci. Osmnáct barevných fotografií Terezy vždy doplňuje její komentář. "Trochu jsme se báli, jaké budou na výstavu reakce. Pro Terezu to bylo poprvé, kdy měla mluvit veřejně o tom, co prožívá. Akce se moc povedla, studenti se jí ptali, jak to všechno stíhá.
Bylo vidět, že na ně udělala ohromný dojem. Myslím, že mnozí nikdy předtím neviděli život handicapovaného člověka tak zblízka. Už to nevnímají jako něco, co se netýká jejich světa." Expozice o Tereze zatím putovala do dvou škol, do 15. března je k vidění v pražské kavárně Sicily cafe. Karolina a její tým doufají, že právě jejich výstava přispěje k tomu, aby zmizely bariéry nejen ve školách, ale hlavně v lidech.