29. března 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nalezené stradivárky jsou replikou. Stopa míří do Česka

Housle, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Housle, ilustrační foto | foto: Shutterstock

LONDÝN Housle nalezené při nedávné policejní akci v Bulharsku nejsou vzácné stradivárky v hodnotě 1,2 milionu liber (přes 36,5 milionu korun), které před více než dvěma roky ukradla na jednom z londýnských nádraží trojice lupičů. Odborníci nyní zjistili, že zabavený nástroj je ne víc než 100 let starou replikou vyrobenou v Německu nebo na území dnešní České republiky, napsala agentura Reuters.

Únorový policejní zátah podpořil naděje, že se podařilo najít housle staré přes 300 let, o které přišla jihokorejská houslistka Kym Min-čin v bufetu na londýnské stanici Euston v listopadu 2010. V pouzdře byly také dva smyčce v ceně 62.000 a 5000 liber (přes 1,8 milionu a 149.000 korun).

ČTĚTE TAKÉ:

Pátrání po houslích tak pokračuje. Policie nicméně v roce 2011 dopadla trojici zlodějů, která se ke krádeži přiznala. Podle tehdejších zpráv médií se pokoušeli nástroj prodat za 100 liber (3000 korun). Housle vyrobené v roce 1696 ale nebyly nikdy nalezeny.

Houslí z dílny Antonia Stradivariho (1644-1737) jsou na světě jen asi čtyři stovky. Jejich cena se pohybuje v desítkách milionů korun.

Lidovky.cz, ČTK

Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?
Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?

Očkování absolvují malé děti v prvních letech života hned několikrát. Zpočátku si to ani neuvědomují, později už mohou mít „vypěstovaný“ strach z toho, že to bude bolet. Nervozita rodičů jim nepřidává. Jak bychom měli své dítě připravit na očkování, aby se nebálo a zvládlo tuto povinnou (a nemilou) událost co nejlépe?

Najdete na Lidovky.cz