Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nástroj smrti, který se zrodil během krvavé revoluce. Kdo vymyslel gilotinu?

Magazín

  6:24
Před čtyřiceti lety francouzský stát naposledy použil k popravě jeden z nejslavnějších smrticích nástrojů – gilotinu, která vstoupila do služby za krvavé revoluce před 225 lety.

Francouzi však nebyli první, kdo takovým popravčím aparátem trestal ty nejtěžší zločince. Ve Flandrech a v některých německých regionech bylo již dříve známo zařízení s názvem „planke“ a v anglickém městě Halifax už od 16. století (podle některých pramenů však už od století třináctého) popravovali pomocí konstrukce téměř shodné s gilotinou – až na charakteristický zkosený hrot čepele.

Ve Francii stojí za nástupem gilotiny lékař Joseph-Ignac Guillotin. Ač sám smrticí nástroj nevynalezl, a celý život se dokonce zasazoval o zrušení trestu smrti, navrhl francouzské revoluční vládě, že by měla k popravám volit humánnější a demokratičtější způsob. Zařízení s čepelí mezi dvěma dřevěnými sloupy jeho představy splňovalo: smrt by přinášelo během okamžiku, bezbolestně a hlavně bezchybně (chudí lidé bývali věšeni, nebo dokonce mučeni a jejich popravy se často nepovedly, zatímco šlechta se těšila rychlému a účinnému setnutí hlavy mečem). 

Trvalo to tři roky, než se jeho nápad ujal. Roku 1792 sestrojil pod jeho dohledem lékař Antoine Louis první gilotinu, již vyrobil německý producent hudebních nástrojů Tobias Schmidt. Po zkouškách na ovcích a lidských mrtvolách provedli první popravu v dubnu 1792, a spustili tak nefalšované gilotinové šílenství. Během revoluce bylo do roku 1799 popraveno těžko uvěřitelných 15 000 lidí včetně nejslavnější manželské dvojice – sesazeného krále Ludvíka XVI. a královny Marie Antoinetty. Gilotina se stala jedním z hlavních symbolů revoluce i součástí populární kultury. 

Již během krvavého desetiletí, během něhož se zrodila první francouzská republika, se na trhu objevily malé, pár desítek centimetrů vysoké repliky gilotin jako hračky pro děti či kuchyňské náčiní. Caparti s nimi popravovali své panenky nebo drobné hlodavce, horní vrstvy si s nimi při honosných večeřích krájely pečivo a zeleninu. Ostatně z poprav se stal spektákl. Při takovém množství lidí se vydával program poprav se jmény zločinců, kolem popraviště se prodávaly suvenýry a občerstvení a z katů se staly celebrity, které svým oblečením na šibenici určovaly módní trendy doby.

Naposledy použila Francie gilotinu 10. září 1977 a o čtyři roky později zrušila trest smrti.

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...