2. června 2012 11:52 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Čtenář vrátil knihu po 80 letech, pokuta by byla sto tisíc

Kniha - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kniha - ilustrační foto. | foto: REPRO LNLidové noviny

DUBLIN Celých 80 let potřeboval neznámý čtenář v Irsku na to, aby vrátil knížku do knihovny ve městě Navan na severovýchodě země, napsal zpravodajský server BBC.

Kdo knihu vrátil, zůstává záhadou, protože se objevila ve schránce na dopisy. Knihovník Ciaran Mangan vypočítal, že podle sazebníku pokut v roce 1932, kdy si čtenář knížku vypůjčil, by měl nyní zaplatit 4160 eur (přes 107 tisíc korun).

O peníze mu ale nejde, je rád, že je svazek po desítkách let zpátky. "Šlo o knihu, která byla vypůjčená prakticky od okamžiku, kdy vyšla a kdy byla v roce 1932 zařazena do fondu knihovny," vysvětlil Mangan.

S neznámým čtenářem by chtěl udělat dohodu. "Jako dobří křesťané jsme se rozhodli pokutu tomu člověku odpustit, pokud se tu objeví a přizná, že to byl on, kdo svazek vrátil," vzkázal knihovník.

Kdo si knížku v roce 1932 půjčil, se také zjistit nedá, protože knihovna má tyto záznamy až od roku 1994, kdy je začala vést v počítači.

Není prý vyloučené, že čtenáře po letech začalo tížit svědomí. Šlo totiž o ilustrovaný záznam ze 31. Mezinárodního eucharistického kongresu, který se v roce 1932 konal v Dublinu, a příští měsíc hostí irská metropole 50. Mezinárodní eucharistický kongres. Vrácená knížka je v dobrém stavu a knihovna ji vystavila, protože o ni mají čtenáři velký zájem.

Lidovky.cz, ČTK