Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nizozemci otevřeli největší kanál na umělé vlny na světě

Magazín

  6:23
DELFT - Údajně největší zařízení na výrobu umělých vln na světě vybudovali Nizozemci v Delftu. Betonový tunel v délce 300 metrů, jehož stavba trvala tři roky, pomůže tamním projektantům otestovat systém ochrany proti záplavám, informovala agentura AFP.

Nizozemci otevřeli největší kanál na umělé vlny na světě foto: YouTube

Výzkum moře je pro Nizozemsko klíčový, neboť dvě třetiny jeho území leží pod úrovní mořské hladiny. „Nyní můžeme vyzkoušet, co se stane, když k našim hrázím dorazí velká vlna,“ řekla v pondělí při slavnostním otevření „vlnometu“ nizozemská ministryně infrastruktury Melanie Schulzová.

Devět metrů hluboké a pět metrů široké zařízení nazvané Delta Flume může vytvořit vlnu vysokou až pět metrů. V přilehlé vodní nádrži se za masivními kovovými vraty nachází devět milionů litrů vody, které mohou být pumpovány rychlostí až 1000 litrů za sekundu.

Nizozemsko bojuje s mořem po staletí. V noci ze soboty 31. ledna na neděli 1. února 1953 prožilo hrůzné chvíle, když se kvůli protržení pobřežní hráze v Severním moři na jihozápadě země značná část území ocitla pod vodou. Po tragické události tu přehradili hlavní úžiny, jimiž moře pronikalo hluboko do pevniny. Průtoková hráz Ooesterschelde s protipříbojovými ocelovými uzávěrami - vraty, která je možno v případě potřeby během hodiny neprodyšně uzavřít - měří celých devět kilometrů.

Autor:

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat