8. ledna 2010 16:17 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Novým rekordem Izrael vrací Libanonu úder ve 'válce o hummus'

Izraelští kuchaři dnes překonali necelé tři měsíce starý rekord libanonských kolegů, když v Abú Ghúši uvařili 4 tuny hummusu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraelští kuchaři dnes překonali necelé tři měsíce starý rekord libanonských kolegů, když v Abú Ghúši uvařili 4 tuny hummusu | foto: ČTK/AP

JERUZALÉM Izraelští kuchaři dnes překonali necelé tři měsíce starý rekord libanonských kolegů, když v Abú Ghúši jižně od Jeruzaléma na satelitní parabole uvařili čtyři tuny hummusu, blízkovýchodní cizrnové pochoutky. Oslav úspěchu, který není malý, jelikož Libanonci v říjnu navařili "pouze" dvě tuny kaše, se zúčastnili kuchaři arabští i židovští.

Agentura AP píše o nové blízkovýchodní válce, v níž zbraně nahradila cizrna, izraelský rozhlas hovořil o třetí izraelsko-libanonské válce.

Třetí válka

Izrael bojoval proti Libanonu v 80. letech a pak také v letní válce roku 2006, jíž předcházel únos izraelských vojáků do Libanonu.

Libanonci si svého prvenství moc dlouho neužili. Jack Brockbank z londýnského úřadu Guinnessovy knihy rekordů krátce po poledni připsal nový rekord Izraeli. V ohromné satelitní parabole vypůjčené z nedalekého vysílače bylo navařeno přesně 4090 kilogramů lahodné kaše připravované z cizrny, citronové šťávy, soli, olivového oleje a česneku.

Libanonci v říjnu prohlašovali, že Izrael válčí s Libanonem 60 let a že v případě hummusu je dokonce tak nestoudný, že toto jídlo vydává za své tradiční a jako takové je pak prodává. Podle nich je kolébkou cizrnové kaše jednoznačně Libanon.

Největší hummus na světě připravilo 300 kuchařů

Hlavní postavou čerstvého rekordu je izraelský Arab a majitel restaurace v Abú Ghúši Džavád Ibráhím, který zbohatl výhrou v americké loterii a stal se milionářem. Hummusový souboj s Libanonem bere s nadhledem a říká, že soutěžit je zdravé. "Dnes máme hummus, doufejme, že jednou se dočkáme i mírových rozhovorů," řekl.

Ať si vymyslí jiný název

Na libanonské straně věci na lehkou váhu zas tak moc neberou. Skupina libanonských podnikatelů v roce 2008 oznámila, že požene Izrael k soudu, aby ho přinutila přestat prodávat hummus a další blízkovýchodní jídla jako svůj národní produkt.

Ministr cestovního ruchu Fadí Abbúd řekl agentuře AP, že Libanonci se pokusí na jaře izraelský hummusový rekord překonat. Budou ho vařit na hranici a Izraelci se prý aspoň budou moci "poučit, co je to opravdový hummus".

"Nemáme nic proti tomu, že to lidé vaří i jinde, ale musejí vědět, že je to libanonské jídlo. Izraelci si pro to své musejí najít jiný název, jméno hummus náleží Libanonu," řekl ministr.

Lidovky.cz, ČTK