Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

O Vánocích a Silvestru plodí lidé nejvíce dětí. Rodí se jich však nejméně

Magazín

  18:00
LONDÝN - Vánoční svátky a doba mezi Vánoci a Silvestrem je nejplodnějším obdobím roku, kdy je počato vůbec nejvíc dětí. Tedy přinejmenším v Británii, jak vyplývá z demografické statistiky, kterou zveřejnil deník The Daily Telegraph. Podle ní se vůbec nejvíce dětí rodí v druhé polovině září, což odpovídá právě datu početí kolem Vánoc.

Smějící se miminko. foto: Shutterstock

Naopak ve dnech vánočního volna přichází na svět nejméně dětí za celý rok, což odborníci přičítají zejména rozhodnutím zdravotníků, kteří například během Vánoc neplánují neakutní císařské řezy.

Britský statistický úřad na základě záznamů o narození za 20 let spočítal, ve kterých obdobích roku se rodí nejvíce dětí. Ze získaných údajů vyplývá, že porodnice mají nejvíce napilno v druhé půli září a počátkem října. Zatímco v celoročním průměru se denně rodí kolem 1800 dětí, na přelomu září a října jsou to asi 2000. Po odečtení délky těhotenství tak odborníkům vyšlo, že za zářijový baby boom mohou miminka počatá o Vánocích.

I mužům tikají biologické hodiny. S jejich věkem roste riziko potratu a nemocí

Kromě uvolněné atmosféry svátků, která prý má na rodinný život blahodárný vliv, odborníci počítají i s vlivem plánování. Někteří rodiče totiž početí plánují tak, aby se dítě narodilo počátkem školního roku. Mají totiž pocit, že jejich potomek pak bude mít ve škole výhodu, když bude v ročníku patřit k nejstarším a bude pak podle nich mít i větší šanci získat lepší známky.

„Zatímco vánoční prázdniny jsou velmi oblíbeným obdobím pro početí, rodí se naopak během nich méně dětí,“ uvedli statistici s tím, že šest z deseti dní, kdy se v Británii narodí vůbec nejméně dětí, připadá právě na konec roku. „Zdá se, že to souvisí právě se dny volna, protože porodníci v té době asistují jen u přirozených porodů a akutních císařských řezů. Vyvolávané porody a neakutní císařské řezy se plánují na jiná data.“

Statistika počtu narozených dětí ukazuje, že obecně se více dětí rodí v teplejších měsících roku. Zatímco od ledna do dubna se v Británii denně rodí v průměru kolem 1600 dětí, v květnu a v červnu tento počet stoupne na 1800 a o prázdninách na 1850.

Autor: