Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Objev milionového obrazu

Magazín

  10:41
CANBERRA - Australská galerie zjistila, že vlastní portrét italské renesanční šlechtičny Lucrezie Borgia. Záhadný renesanční obraz galerie koupila v roce 1965 a po celou dobu všichni věřili, že je na něm vyobrazen mladý muž. Důvodem byl především fakt, že postava ve své ruce drží dýku.

Je to žena. Po letech bádání Karl Villis zjistil, že na portrétu není vyobrazen mladý muž, ale slavná Lucrezia Borgia. foto: AFP

Po celou dobu byl obraz přezdíván „portrét neznámé osoby od neznámého malíře“. Včera po čtyřiceti třech letech kustod Národní galerie státu Victoria Carl Villis oznámil, že odhalil jeho pravou identitu. Villis strávil několik dlouhých let doslova detektivní prací, aby tak odhalil jak malíře, tak i model, který vyobrazil. Jeho vědecké bádání v Itálii i Austrálii přineslo závěr, že autorem je renesanční malíř Giovanni di Niccolo de Luteri, známý především jako Dosso Dossi, současník například Tiziana, Rafaela nebo Michelangela.

Postava, která se mu stala předlohou, byla nechvalnými pověstmi známá Lucrezia Borgia. Že se jedná o ženu, poznal Carl Villis podle některých indicií. Jednou z nich byl keř myrty nacházející se v pozadí postavy. Myrta byla v období renesance symbolem vedoucím k bohyni Venuši. Proto nemohlo jít o muže, ale jen o ženu. Také slova ve spodní části obrazu poukazující k ctnosti a kráse ho přiblížila k poznání, že se o muže nejedná. Dýka, kterou postava svírá v ruce, je v renesančním vyobrazení ženy jev neslýchaný.

Avšak v tomto případě poukazuje k římské hrdince Lukrecii proslulé tím, že si dýkou probodla hruď poté, co byla znásilněna synem římského krále. Rozhodující byla ale podoba mezi portrétem a bronzovými medailemi vyrobenými v roce 1502, na kterých byla podobizna Lucrezie. „To, co bylo původně portrétem neznámé sedící postavy, se nyní zdá být jedním z nejvýznamnějších portrétů, které se zachovaly z období renesance, od jednoho úžasného malíře ze severní Itálie,“ řekl včera ředitel galerie Gerard Vaughan. Připomněl, že Dosso Dossi je bohužel i přes svůj velký význam ve světě umění poněkud neznámý široké veřejnosti. „Pro veřejnost je ale podstatné, že máme jediný známý portrét snad nejslavnější ženy období renesance,“ řekl také Vaughan.

Nedoceněný Dossi
Zároveň oznámil, že jeho cena by mohla dosahovat „mnoha milionů“. Poslední dílo Dossiho bylo prodáno v Londýně v roce 1999 za 900 tisíc liber. Existuje několik portrétů, o kterých lze říct, že vyobrazují Lucrezii Borgia, avšak žádný z nich odborníci nepřijali. Lucrezia Borgia byla nemanželskou dcerou mocného kardinála jménem Rodrigo Borgia, který se později stal papežem Alexandrem VI. Narodila se v roce 1480 a během 39 let jejího života se stala známou především údajnými milostnými vztahy se svými bratry a otcem.

V roce 1501 se konala její svatba v zastoupení s ferrarským princem Alfonsem d’Este, kterému porodila dědice trůnu Ercoleho. Její předešlé děti byly zabezpečené samotným papežem.

Začala se věnovat shromažďování knih, zbožným činnostem a duchovním cvičením. Založila klášter klarisek San Bernardino. Roku 1519 umírá po porodu vyčerpáním. Její život inspiroval mnohé umělce. Victor Hugo o ní napsal divadelní hru nebo skladatel Donizetti o ní složil operu.

Autoři: ,