130 let

Vinylové hračky pro velké děti. | foto: Jan Čech

OBRAZEM: Vinylové hračky pro velké děti. Přišly z Asie a lidé po nich šílí

Magazín
  •   7:00
Pestrobarevné hračky z vinylu přišly z Asie a svou zvláštní estetikou dnes fascinují celý svět. Umělci je nazývají trojrozměrnými plátny a někteří pro lásku k nim opuštějí i milované graffiti. V Česku se vinyláčci těší stále větší oblibě.

Vinylové hračky pro velké děti.

Pro mnoho lidí dnes vinylové hračky představují doslova posedlost. Za figurky ve velikosti od tří do dvaceti palců jsou ochotni platit vysoké částky – zvláště pokud je pomaloval některý ze slavných umělců. K naprosté špičce oboru patří Takashi Murakami. Skrze fúzí komiksového stylu manga s tradičními japonskými obrazovými motivy se mu daří poměrně elagantně klouzat po vlnách vysokého umění a naprosté komerce.

Vinylové hračky pro velké děti.

Už v 90. letech se proslavil jako tvůrce a propagátor japonské animace, stylu, který se ve zdecimovaném Japonsku objevil krátce po druhé světové válce. Jde vlastně o fantaskní portrét líčící Japonce jako slavné a mocné lidi. Nabízí cesty úniku do světů vítězství, tělesné krásy a chrabrého hrdinství. V animovaných příbězích existuje dávná minulost a budoucnost plná příslibů, zatímco problematická přítomnost zůstává stranou. Důležitou roli hrají fantastické technologie, neboť právě ony pomohly Japonsku vystoupit z poválečné izolace. Alespoň tak nějak vysvětluje atraktivitu animovaných příběhů Takashi Murakami.

Vinylové hračky pro velké děti.

Vinylové hračky na animované příběhy navazují. Uvádí se, že vše odstartoval Michael Lau z Hongkongu, jenž pomaloval robota ze série Transformers. Rozhodně byl prvním, kdo svět animovaných hrdinů propojil s uliční kulturou graffiti a hip hopu.

Vinylové hračky pro velké děti.

Dnes vinylový svět ovládá americká firma Kidrobot, která chrlí sběratelské série. Ve středu dění proto stojí její dvě základní postavičky – zajíc s velkou hlavou Dunny a podivná opička Munny. Zajíce upravují vyzvaní umělci, opičku si lze pořídit čistou, upravit ji podle svého a s výsledkem se pochlubit na internetu. Muzeum moderního umění v New Yorku (MoMA) koupilo na konci roku 2007 třináct vinylových postaviček fimy Kidrobot, které jsou dnes součástí expozice.

Vinylové hračky pro velké děti.

Dobrá zpráva je, že také v Česku už máme několik umělců, jejichž figurky jsou vysoko ceněny i v zahraničí. Většina z nich rovněž pochází z komunit spojených se street artem a graffiti, a proto raději používají umělecké pseudonymy. Patří mezi ně například Alexander Gürlich známý jako Fshizz, Pasta Oner nebo Aargh, o jehož výtvorech i fascinaci Japonskem se dočtete v novém magazínu Esprit LN, který vyjde ve středu 6. října a celý je inspirován Asií…

Další inspiraci z Asie najdete ve středeční příloze LN - stylovém magazínu Esprit

Autoři: Lidové noviny