Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Pákistánská televize odhaluje tabu nad sexem

Odhalená ňadra - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odhalená ňadra - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

KARÁČÍ „Můj manžel se už se mnou nechce milovat! Co mám dělat, doktore?“ táže se pákistánská žena volající přímo do vysílání. V „zemi čistých“ se tomuto televiznímu pořadu podařilo hovořit o delikátním tématu sexu a o nemocech, za něž se lidé stydí, aniž by to pobouřilo konzervativce. A diváci si ho žádají, píše agentura AFP.

Doktor Nadím Uddín Siddikí, s pečlivě udržovaným knírem a bílou košilí zahalující poněkud se kulatící bříško, sedí před kamerou v jednom ze studií televizního programu Health TV nedaleko přístavu v Karáčí, ekonomické metropole na jihu Pákistánu.

Jednou týdně necelou hodinu odpovídá přímo na dotazy televizních diváků týkající se politických otázek, obav z atentátů, kriketových utkání, ale především toho, co zajímá lidi nejvíce: sexuálních problémů. „Můj manžel vyžaduje styk pouze jednou týdně, někdy jen jednou za čtrnáct dní, ale netrvá to příliš dlouho,“ stěžuje se žena volající z Láhauru, druhého největšího města na východě Pákistánu.

„Říká se tomu snížené libido. Stává se to, když je nízká úroveň testosteronu. Musíte se postarat o to, co jí váš manžel, musíte mu připravovat více ryb a nabádat ho, aby měl více pohybu,“ odpovídá vážně doktor Siddikí. Do vysílání Clinic Online každý čtvrtek proudí dotazy týkající se erekce, sníženého libida, obav ze syfilidy, malého penisu či nymfomanských sklonů. Pořad zasvěcený sexuálním otázkám se vysílá každý čtvrtek již celý rok.

ČTĚTE TAKÉ:

„Sex je v Pákistánu velmi citlivým tématem, přistupuji tedy k otázkám, jež jsou mi kladeny, opatrně,“ vysvětluje doktor Siddikí. Jedním z přínosů programu je boj proti šíření pohlavně přenosných nemocí. Avšak nejen to. „Lidé to mají rádi,“ říká lékař a je pyšný na to, že se v této konzervativní zemi konečně rozproudila diskuse o sexuální problematice. „Nikdo mi nikdy nevytknul vulgárnost,“ zdůrazňuje.

Health TV, založená před třemi lety, je velmi oblíbená v Pákistánu, muslimské zemi se 180 miliony obyvatel, kde televizní průmysl prudce vzrostl po liberalizaci zahájené v roce 2002 generálem Parvízem Mušarafem, který byl tehdy u moci.

Dnes je v zemi více než 80 stanic, které mezi sebou soupeří v nepřetržitém zpravodajství, talk-show, telenovelách a ve vysílání všudypřítomných kriketových zápasů, aby přilákaly televizní diváky lačné novinek.

Health TV je majetkem nemocničního řetězce Zijáuddín. Snaží se vzdělávat obyvatelstvo v otázkách zdraví v zemi, kde je přístup k lékaři zejména ve venkovských oblastech komplikovaný. Lidé nemají dost peněz, ale sami lékaři se často přidržují konzervativních názorů: gynekologové někdy odmítají vyšetřit svobodné ženy, protože ty by podle nich vůbec neměly mít pohlavní styk.

„Když žena požaduje odpověď na choulostivou otázku, kam se obrátí? K lékaři? V naší společnosti, pokud žena pochází z konzervativního prostředí, ji doprovodí k lékaři matka nebo sestra. U nás jsou odvážnější, protože si mohou zachovat anonymitu,“ říká ředitel televize Faizán Saíd a připomíná, že lékař ženám pouze radí a nic nepřikazuje.

ilustrační foto

Program je užitečný i pro muže. „Žijeme v konzervativní společnosti a váháme s tím, abychom o těchto otázkách mluvili s lékařem. Bojíme se toho,“ říká prodejce počítačů Mansúr Ahmad, který se na pořad často dívá.

„Ještě před nedávnem se nemohlo mluvit ani o rakovině prsu, poněvadž se ženy neodvažovaly hovořit o svém těle,“ říká modelka Anúše Ašrafová, animátorka ranního vysílání, v němž mulláh, psychiatr a sociální pracovnice toho dne diskutují o potratu. Je náboženský zástupce proti interrupci? „Islám je v tomto případě pružný, například když je zdraví ženy ohroženo,“ říká muftí Šahíd Madání.

,

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...