Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Památky po celém světě se rozsvítily modře. OSN slavila 70. výročí

Magazín

  16:50
NEW YORK - Egyptské pyramidy, Eiffelova věž či Velká čínská zeď v sobotu zazářily modrým světlem na oslavu 70. výročí vzniku Organizace spojených národů. Celkem se po celém světě takto rozsvítí více než dvě stovky budov. V Česku se k oslavám připojuje Brno.

Svět si 24. říjen připomíná jako den, kdy v roce 1945 vstoupila v platnost Charta OSN, kterou bylo založeno celosvětové mezinárodní společenství. „I sedm desetiletí po svém vzniku je Organizace spojených národů pro celé lidstvo světlem naděje. Každý den OSN dává jídlo hladovým a přístřeší těm, kdo byli vyhnáni ze svých domovů,“ uvedl generální tajemník organizace Pan Ki-mun.

Mezi prvními se modrého světla dočkali Australané při pohledu na slavnou budovu opery v Sydney. V průběhu dne se postupně od východu na západ přidávají mimo jiné skalní chrámy v jordánském městě Petra, petrohradská Ermitáž, španělská Alhambra či newyorský Empire State Building.

Socha Anděla nezávislosti v Mexico City
Kostel v Bogotě

V Česku bude v pozdním odpoledni a navečer svítit průčelí brněnského Janáčkova divadla a přilehlé náměstí s fontánou, kde byla už v pátek slavnostně zahájena výstava právě k 70. výročí OSN.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...