Tropy pokračují: v České Lípě bylo 37,7 stupně, hasiče dál trápí lesní požáry |
Je zde i tepleji než v jiných částech Jizerských hor, absolutní teplotní rekord ale v Hejnicích o letošním létě zatím nepadl. Letošní rok zároveň patří ke srážkově nejchudším za 55 let měření.
„Deficit je dvě stě litrů na metr proti průměrnému roku,“ uvedl Jech. Od začátku roku do konce července napršelo v Hejnicích jen čyři sta milimetrů, což je o 33 milimetrů méně než za sedm měsíců ve srážkově nejchudším roce 1982. Tehdy za celý rok napršelo jen 605 milimetrů. Nejbohatší byl naopak povodňový rok 2010 s téměř 1460 milimetry. „Největší denní úhrn bylo 175,8 litru ze 7. srpna 2010,“ dodal Jech. Právě ten den blesková povodeň udeřila.
„První cesta byla k teploměru“
Jak v tropech. Teploty se vyšplhají k 39 stupňům, vedra se udrží dalších 14 dní |
Vztah k meteorologii získal Jech už v dětství. „Vyrůstal jsem v zahradnictví. Kdokoli v noci vstal, první cesta byla k teploměru,“ zavzpomínal. Po vojně našel odkaz v jedné příručce, že má-li meteorologický ústav zájem v místě zřídit stanici, vybaví místního nadšence přístroji. „Napsal jsem do Prahy a přišla mi zásilka ve třech ohromných balících,“ řekl. Od roku 1960 měří srážky a od roku 1968 teplotu a další údaje. Na popud meteorologického ústavu od roku 1968 monitoroval i čistotu ovzduší. „Katastrofálně se začalo zhoršovat počasí, to byly ty prokleté polské a německé elektrárny. Kdo třeba pěstoval zelí, tak po dešti našel v úžlabí listu lžičku popílku,“ uvedl.
Čistotu ovzduší už dnes neměří, stejně tak jako většinu základních meteorologických dat, jako je teplota, vlhkost, srážky, rychlost větru. „Stanice je automatizovaná a data chodí přímo do centra,“ vysvětlil Jech. Přesto ke stanici na své zahradě chodí třikrát denně jako dříve - ráno, odpoledne a večer. „Zapisuji do deníku, jak to vypadá vizuálně. Stav půdy, oblačnost i jaké je počasí, zda je jasno, zataženo, bouřka nebo jsou přeháňky,“ řekl Jech. Na zahradě má stále i starou meteorologickou budku, tu by použil v případě, že by automatická stanice měla poruchu.
Teplý alpský vítr
Hejnice se podle Jecha mohou chlubit jedním unikem, tím je takzvaný fén - teplý alpský vítr. „Je to krásně dokumentovatelné i optickým projevem. Jsou situace, že v Liberci celý týden prší nebo aspoň mrholí, to samé ve Frýdlantu a v Hejnicích je bezoblačné počasí. Přes hřebeny hor sem spadává mrak a ve vrstevnici 700 metrů se rozpouští,“ vylíčil.
Hejnice podle něj také často trápí prudké větry, zejména východní. Je zde ale tepleji než v jiných částech Jizerských hor. Maximem je 36 stupňů ze 13. srpna 2003, letos byl nejvíce 35,5 stupně v sobotu. Zimy v Hejnicích naopak bývají na poměry Jizerských hor chudé na sníh. „Maximem bylo 75 centimetrů sněhu, jsou ale třeba roky, kdy je jen deset centimetrů,“ řekl Jech. Nejnižší teplotu naměřil 12. ledna 1987, kdy teploměr klesl na minus 24,8 stupně Celsia.