Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
130 let

Lidovky.cz

Jak je na tom naše planeta? Podívejte se na úchvatné fotografie, které mají pomáhat

Magazín

  6:35
Výpravná publikace Naše planeta je plná úchvatných fotografií zvířat a přírodních scenérií a tvoří pozoruhodný doprovod stejnojmenného původního dokumentárního seriálu společnosti Netflix. Tento mimořádný projekt pomocí dokumentárních snímků a nejnovějších vědeckých poznatků podává zprávu o aktuálním stavu naší planety a naléhavě přispívá k celosvětové diskusi o tom, že máme opravdu nejvyšší čas pokusit se o její záchranu.

Výpravná publikace Naše planeta je plná úchvatných fotografií zvířat a přírodních scenérií a tvoří pozoruhodný doprovod stejnojmenného původního dokumentárního seriálu společnosti Netflix. foto: Our Planet/Steve Benjamin

Výpravná publikace Naše planeta je plná úchvatných fotografií zvířat a...
Výpravná publikace Naše planeta je plná úchvatných fotografií zvířat a...

„Jsme nejzvídavější a nejvynalézavější ze všech živočichů. Před padesáti lety vyústila naše touha poznat svět za hranicemi naší planety k jedné z nejúžasnějších událostí v historii lidstva: cestovali jsme na Měsíc. Paradoxně nás snímky Země pořízené při misi Apollo přivedly k novému pohledu na náš vlastní svět. Do té doby se zdál obrovský a jeho zdroje nekonečné. Snímky z kosmu nám pomohly uvědomit si mnohem naléhavěji než kdykoliv dříve, že Země je jedinečná a úchvatná, ale její prostor i zdroje mají své meze. Nyní, o padesát let později, není pochyb o tom, že se na naší planetě odehrávají výrazné změny, které jsou tak rychlé a tak rozsáhlé, jako kdyby planetu zasáhl asteroid,“ říká v úvodu této výpravné publikace uznávaný britský přírodovědec a popularizátor vědy David Attenborough.

Výpravná publikace Naše planeta je plná úchvatných fotografií zvířat a...

Tyto změny jsou bohužel důsledkem celosvětového dopadu lidské činnosti na svět a přírodu kolem nás. Jak se však dozvíte v této knize, v každém koutě světa se naštěstí ještě setkáváme s příběhy, které dokládají obdivuhodnou odolnost přírody, a dávají naději, že obnova je stále ještě možná.

Alastair Fothergill (*1960) a Keith Scholey (*1957) dokázali skvěle skloubit svůj profesionální vztah k přírodním vědám a zejména zoologii s filmařskou a producentskou kariérou a společně připravili několik průkopnických projektů, jejichž cílem je vyburcovat diváky z letargie, aby se minimálně zamysleli nad dopady lidského konání na budoucnost světa kolem nás. Nový seriál Our Planet a stejnojmenná výpravná publikace, která souběžně s ním vznikla, jsou posledním z nich.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor: