12. června 2017 18:31 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Rakouský pár vysoudil za záměnu dětí miliony korun. Svého potomka však stále hledá

Novorozenci (ilustrační)  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novorozenci (ilustrační) | foto: Shutterstock

VÍDEŇ Celkem 90 tisíc eur (2,4 milionu korun) musí podle rakouského soudu zaplatit univerzitní klinika ve Štýrském Hradci jako odškodné za to, že v roce 1990 zřejmě krátce po porodu zaměnila dvě novorozeňata. Odškodné ale dostane jen jedna postižená rodina, protože druhé dítě, které se stalo obětí nedbalosti nemocničního personálu, se zatím nepodařilo nalézt, informovala v pondělí agentura APA.

Porodnice musí kvůli hrubé nedbalosti zaplatit otci, matce a šestadvacetileté ženě, kterou po narození z porodnice poslali domů s nepravými rodiči, každému 30 000 eur. Navíc musí zdravotnické zařízení uhradit náklady spojené s adopcí dívky ze strany manželského páru, který většinu života považovala za své biologické rodiče.

Doris Grünwaldová se narodila ve Štýrském Hradci v roce 1990, ve svých 22 letech se ale náhodou z krevního testu dozvěděla, že není biologickou dcerou své matky. K výměně dvou dětí podle soudu došlo zřejmě krátce po porodu, který byl proveden císařským řezem, a matka tak nedostala své dítě hned po narození.

Druhé zaměněné dítě se nepodařilo najít

O tom, že jejich dítě zřejmě v porodnici vyměnili za jiné, ví rodina Grünwaldových od roku 2012, svůj příběh ale zveřejnila až loni, a to ve snaze najít druhé zaměněné dítě a biologickou matku Doris Grünwaldové. Štýrskohradecká klinika následně vyzvala všech zhruba 200 žen, které v její porodnici rodily od 15. do 20. října 1990 a narodila se jim děvčata, aby se přihlásily. Na výzvu ale reagovalo jen 30 žen a druhé dítě ze záměny mezi jejich potomky nebylo.

Štýrskohradecká univerzitní klinika vyjádřila nad pondělním rozsudkem zklamání. Podle ní se nepodařilo plně prokázat, že záměna se udála právě v jejich zařízení.

K záměně dětí v porodnici došlo například i v roce 1994 ve francouzském městě Cannes. Oběma postiženým rodinám v roce 2015 soud přiřkl odškodné v celkové výši 1,88 milionu eur (49 milionů korun). Obdobný případ se řešil i v České republice. Spor z roku 2006 skončil o pět let později soudním verdiktem, který nemocnici v Třebíči uložil vyplatit rodinám dvou zaměněných dívek odškodné 3,2 milionu korun.

ČTK