Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Postel v zahradě i meditační koutek. Vytvořte si vlastní zašívárnu, radí zahradní architekt

Magazín

  5:40
V posledních měsících jsme měli velkou příležitost uvědomit si, jak důležitou úlohu v našem životě může hrát zahrada. Najednou nebyla jen místem, kde občas grilujeme, kde sem tam něco vypěstujeme. Stala se také naší kanceláří, pro děti celodenní zábavou a domácí školou. Vždycky a za všech okolností by měla být ale také místem, kde si můžeme poklidně vydechnout, odreagovat se a načerpat energii.

V posledních měsících jsme měli velkou příležitost uvědomit si, jak důležitou úlohu v našem životě může hrát zahrada. Najednou nebyla jen místem, kde občas grilujeme, kde sem tam něco vypěstujeme. Stala se také naší kanceláří, pro děti celodenní zábavou a domácí školou. Vždycky a za všech okolností by měla být ale také místem, kde si můžeme poklidně vydechnout, odreagovat se a načerpat energii. foto: Atelier FLERA

Takovou skrytou oázu v klidu je dobré vytvořit si v zahradě jinde, než na hlavní pobytové terase. Bude to spíš koutek utopený někde dál v zahradě. I na malé stometrové zahrádce se dá takové místo najít. Vytipujte si dál hlavní pobytové zóny místo, odkud je hezký výhled - ven ze zahrady do krajiny, nebo zpátky na dům a “utopte” ho v zeleni, vytvořte si “zašívárnu” pro chvíle, kdy chcete být sami se sebou, s knihou, nebo si nerušeně povídat s kamarádkou. Takové místo je dobré si pocitově i třeba materiálově vymezit. 

Nejkrásnější zahrada? Sázejte obyčejné květiny a zakládejte záhony z trvalek

Kolem mlatové plochy nebo hrubě sekaných kamenů vysaďte husté záhony oblíbených keřů a květin. Nebojte se okrasné rostliny míchat s užitkovými. Sem postavte kávový stolek se židličkami, pohodlné lehátko nebo třeba sedací vak.

Venkovní postel

Dalším netradičním oddychovým místem a zároveň jedinečným zážitkem může být chytře schovaná venkovní postel, která vám nabídne pohled na otevřené nebe. Nemusíte být bůhvíjakými romantiky, aby se vám líbilo usínání za letní noci s pohledem na nebe plné hvězd a to už vůbec nemluvím o tom, jak si právě tento letní zážitek zapamatují vaše děti.

Meditační koutek

Pokud jste milovníci jógy, tai-či nebo jiných pohybových cvičení, zřejmě jste už při některé ze svých přímořských dovolených zažili, jak skvěle se cvičí venku. Větřík si pohrává s lehounkými závěsy, okolní zelení tu a tam probleskne paprsek slunce, dobře se dýchá, čte i cvičí. Pohodlně se protáhnete na dřevěných prknech a dovedu si představit i lehké zastřešení takového místa. Díky tomu si ráno zacvičíte na suché podlaze a od rituálu vás neodradí ani slabý déšť. 

V posledních měsících jsme měli velkou příležitost uvědomit si, jak důležitou...

Budete-li cvičit sami, minimálním prostorem je 2,5 x 2,5 metru. Jógové zázemí může být v takovém případě tvořené dřevěnou terasou, na zemních vrutech ve výšce cca deseti centimetrů. Pokud vás neláká venku spát, ani nerušeně meditovat, úplně elementární esencí pohody vždy a za všech okolností pro vás bude v zeleni dobře ukrytá pohodlná lavice. Ať už ji umístíte pod velký ořešák, rozkvetlou třešeň nebo kamkoliv do zahrady, dám ruku za to, že tady si vydechnete i po ultra náročném dnu.

Ferdinand Leffler

Vystudoval obor Krajinné plánování v kombinaci se zahradním inženýrstvím na České zemědělské univerzitě. Je zakladatelem atelieru Flera, který patří k největším v Evropě a kde se věnuje projektům soukromého i veřejného prostoru. Několikrát se svým týmem získal titul Zahrada roku. Úspěšně realizuje projekty v Evropě i ve světě - v Kanadě, ve Střední Americe nebo africkém Zanzibaru.

Je spoluautorem a moderátorem ceněného televizního pořadu Ferdinandovy zahrady, jehož druhou sérii teď vysílá Česká televize. Vydal knížku Žijte ve své zahradě (byla přeložena do angličtiny a vyšla též jako e-kniha) a knížku pro děti Kukadýlko. Pořádá každoroční výstavu umění ve veřejném prostoru Umění ve městě, je spolumajitelem a jedním z kurátorů galerie exteriérového umění Flera Gallery. V rámci Flera Academy se snaží o osvětu zahradní architektury a diskusi mezi odbornou a laickou veřejností. Zpívá v rockové kapele Boys don't cry, má čtyři děti a se svou velkou rodinou žije v domku nedaleko Prahy. Ve vztazích i v zahradách oceňuje pravdivost a upřímnost bez přetvářek.

Autor:

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...