Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Postel v zahradě i meditační koutek. Vytvořte si vlastní zašívárnu, radí zahradní architekt

V posledních měsících jsme měli velkou příležitost uvědomit si, jak důležitou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V posledních měsících jsme měli velkou příležitost uvědomit si, jak důležitou... | foto: Atelier FLERA

V posledních měsících jsme měli velkou příležitost uvědomit si, jak důležitou úlohu v našem životě může hrát zahrada. Najednou nebyla jen místem, kde občas grilujeme, kde sem tam něco vypěstujeme. Stala se také naší kanceláří, pro děti celodenní zábavou a domácí školou. Vždycky a za všech okolností by měla být ale také místem, kde si můžeme poklidně vydechnout, odreagovat se a načerpat energii.

Takovou skrytou oázu v klidu je dobré vytvořit si v zahradě jinde, než na hlavní pobytové terase. Bude to spíš koutek utopený někde dál v zahradě. I na malé stometrové zahrádce se dá takové místo najít. Vytipujte si dál hlavní pobytové zóny místo, odkud je hezký výhled - ven ze zahrady do krajiny, nebo zpátky na dům a “utopte” ho v zeleni, vytvořte si “zašívárnu” pro chvíle, kdy chcete být sami se sebou, s knihou, nebo si nerušeně povídat s kamarádkou. Takové místo je dobré si pocitově i třeba materiálově vymezit. 

Kolem mlatové plochy nebo hrubě sekaných kamenů vysaďte husté záhony oblíbených keřů a květin. Nebojte se okrasné rostliny míchat s užitkovými. Sem postavte kávový stolek se židličkami, pohodlné lehátko nebo třeba sedací vak.

Venkovní postel

Dalším netradičním oddychovým místem a zároveň jedinečným zážitkem může být chytře schovaná venkovní postel, která vám nabídne pohled na otevřené nebe. Nemusíte být bůhvíjakými romantiky, aby se vám líbilo usínání za letní noci s pohledem na nebe plné hvězd a to už vůbec nemluvím o tom, jak si právě tento letní zážitek zapamatují vaše děti.

Meditační koutek

Pokud jste milovníci jógy, tai-či nebo jiných pohybových cvičení, zřejmě jste už při některé ze svých přímořských dovolených zažili, jak skvěle se cvičí venku. Větřík si pohrává s lehounkými závěsy, okolní zelení tu a tam probleskne paprsek slunce, dobře se dýchá, čte i cvičí. Pohodlně se protáhnete na dřevěných prknech a dovedu si představit i lehké zastřešení takového místa. Díky tomu si ráno zacvičíte na suché podlaze a od rituálu vás neodradí ani slabý déšť. 

V posledních měsících jsme měli velkou příležitost uvědomit si, jak důležitou...

Budete-li cvičit sami, minimálním prostorem je 2,5 x 2,5 metru. Jógové zázemí může být v takovém případě tvořené dřevěnou terasou, na zemních vrutech ve výšce cca deseti centimetrů. Pokud vás neláká venku spát, ani nerušeně meditovat, úplně elementární esencí pohody vždy a za všech okolností pro vás bude v zeleni dobře ukrytá pohodlná lavice. Ať už ji umístíte pod velký ořešák, rozkvetlou třešeň nebo kamkoliv do zahrady, dám ruku za to, že tady si vydechnete i po ultra náročném dnu.

Ferdinand Leffler

Vystudoval obor Krajinné plánování v kombinaci se zahradním inženýrstvím na České zemědělské univerzitě. Je zakladatelem atelieru Flera, který patří k největším v Evropě a kde se věnuje projektům soukromého i veřejného prostoru. Několikrát se svým týmem získal titul Zahrada roku. Úspěšně realizuje projekty v Evropě i ve světě - v Kanadě, ve Střední Americe nebo africkém Zanzibaru.

Je spoluautorem a moderátorem ceněného televizního pořadu Ferdinandovy zahrady, jehož druhou sérii teď vysílá Česká televize. Vydal knížku Žijte ve své zahradě (byla přeložena do angličtiny a vyšla též jako e-kniha) a knížku pro děti Kukadýlko. Pořádá každoroční výstavu umění ve veřejném prostoru Umění ve městě, je spolumajitelem a jedním z kurátorů galerie exteriérového umění Flera Gallery. V rámci Flera Academy se snaží o osvětu zahradní architektury a diskusi mezi odbornou a laickou veřejností. Zpívá v rockové kapele Boys don't cry, má čtyři děti a se svou velkou rodinou žije v domku nedaleko Prahy. Ve vztazích i v zahradách oceňuje pravdivost a upřímnost bez přetvářek.

Svět měl z Česka hrůzu, říká miliardář Frolík. Chystá výrobu chytrých postelí

Zbyněk Frolík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když nemusíte, tak si na jeho postel lehnout nechcete. Zakladatel firmy Linet, která vyrábí nemocniční lůžka, mluví o...

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...