Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Pražská zoo chystá novou expozici Amazonie

Hroší mládě narozené 8. června v pražské zoologické zahradě pokřtil 21. srpna kmotr Marek Eben jménem Váleček.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hroší mládě narozené 8. června v pražské zoologické zahradě pokřtil 21. srpna kmotr Marek Eben jménem Váleček. | foto: ČTK

PRAHA Nový Amazonský pavilon v trojském areálu chce nechat vybudovat ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Do jeho nejbližších plánů patří i autobus, který by vozil kamerunské děti z pralesních vesnic na návštěvy Čechy podporovaného záchranného centra, kde žijí gorilí sirotci.

Ve středu zahrada oslaví 80. let existence a Bobek jí dává velké šance udržet se na vysoké úrovni. Budoucnost zoo podle něj ze všeho nejvíc závisí na ekonomické situaci města a zájmu politiků do zahrady investovat. "Pokud bude pokračovat trend uplynulých let, Zoo Praha si podrží ty nejlepší předpoklady být na světové špičce," řekl.

Nynější přístup města hodnotí kladně. "Investice do nového prostoru pro slony, hrochy a antilopy nemá v České republice obdobu a jedním z mých aktuálních úkolů je připravit architektonickou soutěž na další velký projekt - expozici Amazonie, ve kterou by se měl přeměnit starý Pavilon velkých savců," uvedl.

Svět může pražské zoo závidět

Zahrada bude podle něj mít v horizontu nejbližších desetiletí roli obdobnou jako nyní, tedy zejména rekreační a vzdělávací. Dále bude ale narůstat význam zoologických zahrad při ochraně a zachování vzácných druhů a zejména jejich přirozených prostředí. Aktivity spojené s ochranou ohrožených druhů přitom mohou přispívat k prestiži města.

"Svět může Praze závidět polohu zoo, její chovatelské úspěchy a krásné pavilony, ale již si také začíná všímat jejího červenožlutého loga v různých částech světa, kde se angažujeme ve prospěch goril a deštných pralesů, návratu koní Převalského do asijských stepí a podobně," vypočítal Bobek aktivity zahrady mimo její areál.

ČTĚTE VÍCE

Zoo letos vypravila několik koní Převalského do mongolské rezervace Khomiin Tal a nastartovala rozvojové projekty v Mongolsku. "Z dalších projektů jsou pro nás důležité zejména na ochranu goril orientované aktivity ve střední Africe - distribuce knih a vzdělávacích materiálů, podpora strážců a podobně - a dále podpora ochrany gaviálů v Indii, angažmá při záchraně antilopy Derbyho či řada ptačích projektů," upřesnil.

Věří, že veřejnost zachová zahradě přízeň, že ji bude i za deset či dvacet let navštěvovat stejně ráda jako nyní a že míra návštěvnosti třeba ještě naroste nad současných 1,2 milionu ročně.

Zahraniční projekty

Co se týká zahraničních aktivit zoo, myslí si Bobek, že zahrady mají uplatňovat svůj vliv na veřejnost a využívat ho. Zahrada z peněz ze vstupného a darů například vytiskla knihy s gorilími pohádkami a rozdává je africkým školákům, aby v nich vzbudila zájem o přírodu, zejména o gorily.

Část těchto dětí si prý stýská, že nikdy neměly příležitost navštívit zoologickou zahradu, ani vidět živou gorilu. Nejbližším plánem Bobka je proto získat peníze a u základny opatrující gorilí sirotky v Limbe Wildlife Centre v západní části Kamerunu vybudovat malé vzdělávací středisko, koupit autobus, najmout místního řidiče a pořádat zájezdy školáků.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...