Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Pražská zoo chystá novou expozici Amazonie

Magazín

  7:00
PRAHA - Nový Amazonský pavilon v trojském areálu chce nechat vybudovat ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Do jeho nejbližších plánů patří i autobus, který by vozil kamerunské děti z pralesních vesnic na návštěvy Čechy podporovaného záchranného centra, kde žijí gorilí sirotci.

Hroší mládě narozené 8. června v pražské zoologické zahradě pokřtil 21. srpna kmotr Marek Eben jménem Váleček. foto: ČTK

Ve středu zahrada oslaví 80. let existence a Bobek jí dává velké šance udržet se na vysoké úrovni. Budoucnost zoo podle něj ze všeho nejvíc závisí na ekonomické situaci města a zájmu politiků do zahrady investovat. "Pokud bude pokračovat trend uplynulých let, Zoo Praha si podrží ty nejlepší předpoklady být na světové špičce," řekl.

Nynější přístup města hodnotí kladně. "Investice do nového prostoru pro slony, hrochy a antilopy nemá v České republice obdobu a jedním z mých aktuálních úkolů je připravit architektonickou soutěž na další velký projekt - expozici Amazonie, ve kterou by se měl přeměnit starý Pavilon velkých savců," uvedl.

Svět může pražské zoo závidět

Zahrada bude podle něj mít v horizontu nejbližších desetiletí roli obdobnou jako nyní, tedy zejména rekreační a vzdělávací. Dále bude ale narůstat význam zoologických zahrad při ochraně a zachování vzácných druhů a zejména jejich přirozených prostředí. Aktivity spojené s ochranou ohrožených druhů přitom mohou přispívat k prestiži města.

"Svět může Praze závidět polohu zoo, její chovatelské úspěchy a krásné pavilony, ale již si také začíná všímat jejího červenožlutého loga v různých částech světa, kde se angažujeme ve prospěch goril a deštných pralesů, návratu koní Převalského do asijských stepí a podobně," vypočítal Bobek aktivity zahrady mimo její areál.

ČTĚTE VÍCE

Zoo letos vypravila několik koní Převalského do mongolské rezervace Khomiin Tal a nastartovala rozvojové projekty v Mongolsku. "Z dalších projektů jsou pro nás důležité zejména na ochranu goril orientované aktivity ve střední Africe - distribuce knih a vzdělávacích materiálů, podpora strážců a podobně - a dále podpora ochrany gaviálů v Indii, angažmá při záchraně antilopy Derbyho či řada ptačích projektů," upřesnil.

Věří, že veřejnost zachová zahradě přízeň, že ji bude i za deset či dvacet let navštěvovat stejně ráda jako nyní a že míra návštěvnosti třeba ještě naroste nad současných 1,2 milionu ročně.

Zahraniční projekty

Co se týká zahraničních aktivit zoo, myslí si Bobek, že zahrady mají uplatňovat svůj vliv na veřejnost a využívat ho. Zahrada z peněz ze vstupného a darů například vytiskla knihy s gorilími pohádkami a rozdává je africkým školákům, aby v nich vzbudila zájem o přírodu, zejména o gorily.

Část těchto dětí si prý stýská, že nikdy neměly příležitost navštívit zoologickou zahradu, ani vidět živou gorilu. Nejbližším plánem Bobka je proto získat peníze a u základny opatrující gorilí sirotky v Limbe Wildlife Centre v západní části Kamerunu vybudovat malé vzdělávací středisko, koupit autobus, najmout místního řidiče a pořádat zájezdy školáků.

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...