18. srpna 2011 11:21, aktualizováno  15:21 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V zoo se vylíhli malí draci, varani komodští

Líhnoucí se varan komodský - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Líhnoucí se varan komodský - ilustrační foto | foto: Petr Velenský, Zoo Praha

V Zoo Praha se ve čtvrtek dopoledne začali líhnout varani komodští. Večer by se měl vyklubat poslední z nich. Líhnutí mláďat mohou lidé sledovat on-line.

Pražský chov vzácných ještěrů je unikátní. Mláďata jsou z páté snůšky jedné samice, což z Aranky dělá rekordmanku světových zoologických zahrad. Internetový přenos z líhně mohli zájemci sledovat na www.facebook.com/zoopraha nebo na www.zoopraha.cz.

Stejně jako u minulé snůšky není jasné, který z Arančiných partnerů je otcem, nebo zda mláďata nevznikla pouze z buněk matky. Výsledky genetických testů mláďat z předchozí snůšky budou k dispozici v září, informovala zahrada.

Zatím Zoo Praha odchovala 32 mláďat varanů komodských. První rozmnožení největších ještěrů světa se chovatelům podařilo v roce 2007. Šlo o první odchov v kontinentální Evropě. Samice Aranka od té doby vystřídala partnery - původního samce Draca nahradil v dubnu 2010 sedmnáctiletý Leonardo. Vzhledem k jeho vysokému věku i zdravotním indispozicím však není pravděpodobné, že právě on je otcem letošních mláďat - pokud vůbec nějakého otce mají.

U varanů je takový způsob množení možný, nikoli ale obvyklý.

Varan komodský

Varan komodský je silně ohrožen. Ve volné přírodě se vyskytuje pouze na několika ostrovech ve východní Indonésii, v počtu celkem zhruba 5000 jedinců. Jeho odchov v umělých podmínkách je velmi náročný. Mimo Indonésii jsou chovy varanů ojedinělé i proto, že varana za indonéské hranice může poslat pouze tamní vláda. Aranka je dar Indonésie prezidentovi Václavu Klausovi, chov v Plzni zase vznikl na základě daru pro Václava Havla.

Samice jsou touto cestou schopny přivést na svět pouze samce. V zoologických chovech se tak stalo zatím dvakrát, a to v anglických zoologických zahradách v Londýně a Chesteru. V obou případech šlo ale na rozdíl od Aranky o samice žijící bez partnera léta, takřka celý dospělý život.

Aranka je rekordmanka
Ale nejen proto jsou poslední Arančiny snůšky zcela výjimečné. "Nikde na světě mimo Indonésii se ještě jedna samice nerozmnožila tolikrát jako Aranka. Už čtvrtá snůška byla světovou raritou, pátá je naprosto unikátní," chlubí se zahrada.

S ohledem na úspěch v chovu a jeho křehkost zahrada pro mladé varany vybudovala chovatelské zázemí. Uvnitř stavby za 2,5 milionu korun umístěné mezi Pavilonem velkých kočkovitých šelem a expozicí Ptačí mokřady se ukrývá vše, co budou dospívající komodští varani k životu potřebovat. V budoucnu by se do těchto míst měl přesunout i druhý chovný pár varanů komodských. K dispozici tam varani mají dvě oddělené ložnice, vyhřívané bazénky, podlahy z písku a na slunění odsuvná okna.

Lidovky.cz, ČTK
J. Koťátková Aranky se množí 14:43 18.8.2011

Najdete na Lidovky.cz