První světová válka jinak. Podívejte se na dosud nezveřejněné snímky |
Jako první ji podepsali Němci, poté podle abecedy zástupci států Dohody. Mírovou smlouvou bylo Německo označeno za viníka války, bylo nuceno vzdát se patnácti procent svého území, ztratilo všechny kolonie a Sársko předalo na 15 let do správy Společnosti národů.
Německo muselo mimo jiné postoupit část svého území Francii (Alsasko-Lotrinsko), Belgii, Československu, Polsku (Poznaňsko, část Pomořanska a Východního Pruska) a Dánsku. Dále muselo uznat svou odpovědnost za vyprovokování války a jeho armáda byla omezena na 100 tisíc mužů bez tanků, těžkého dělostřelectva, ponorek a vojenského letectva. Branná povinnost byla zrušena. Německý císař Vilém II., který zatáhl svou zemi do války, byl obviněn z řady zločinů, utekl ale do Nizozemska, které ho odmítlo vydat.
Výše reparací, které muselo Německo jako hlavní viník války zaplatit za škody způsobené vítězům války v letech 1914 až 1918, byla v roce 1921 vyčíslena na 6,6 miliard liber. USA smlouvu nikdy neratifikovaly. Splácení reparací bylo jedním z důvodů těžkých hospodářských problémů meziválečného Německa a neutěšená ekonomická situace přispěla k vzestupu Adolfa Hitlera a jeho nacistické strany. Hitler po nástupu k moci přestal reparace platit. Až v roce 1953 se USA, Británie a Francie se západním Německem dohodly na restrukturalizaci dluhu a poslední část z dluhu Německo zaplatilo až v říjnu 2010, tedy dvaadevadesát let po skončení první světové války.
Versailleská mírová smlouva vstoupila v platnost 10. ledna 1920. V souladu s jejími ustanoveními začala týž den v Ženevě pracovat Společnost národů, první fórum, které mělo zajistit mezinárodní spolupráci a mír. V roce 1946 byla nahrazena Organizací spojených národů.