Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Před 100 lety podpisem Versailleské smlouva formálně skončila válka, reparace přispěly k vzestupu Hitlera

Historie

  7:08
VERSAILLES/PRAHA - Na den přesně pět let od zavraždění rakouského arcivévody a následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este, které rozpoutalo první světovou válku, podepsala 28. června 1919 německá delegace mírovou smlouvu diktovanou vítěznými mocnostmi. Slavnostní ceremoniál podpisu, který válku formálně ukončil, se konal v Zrcadlovém sále zámku ve Versailles, v témže sále, v němž v roce 1871 Vilém I. vyhlásil německé císařství.

Obraz Williama Orpena - Podpis Versaillské smlouvy v Zrcadlovém sále zámku ve Versailles. foto: Imperial War Museum Collections/William Orpen/Wikimedia

První světová válka jinak. Podívejte se na dosud nezveřejněné snímky

Jako první ji podepsali Němci, poté podle abecedy zástupci států Dohody. Mírovou smlouvou bylo Německo označeno za viníka války, bylo nuceno vzdát se patnácti procent svého území, ztratilo všechny kolonie a Sársko předalo na 15 let do správy Společnosti národů.

Německo muselo mimo jiné postoupit část svého území Francii (Alsasko-Lotrinsko), Belgii, Československu, Polsku (Poznaňsko, část Pomořanska a Východního Pruska) a Dánsku. Dále muselo uznat svou odpovědnost za vyprovokování války a jeho armáda byla omezena na 100 tisíc mužů bez tanků, těžkého dělostřelectva, ponorek a vojenského letectva. Branná povinnost byla zrušena. Německý císař Vilém II., který zatáhl svou zemi do války, byl obviněn z řady zločinů, utekl ale do Nizozemska, které ho odmítlo vydat.

Turečtí vojáci na snímku z roku 1915 stojí frontu na vodu z fontány, která se...
Němečtí vojáci přestřihávají ostnatý drát na neznámém místě.

Výše reparací, které muselo Německo jako hlavní viník války zaplatit za škody způsobené vítězům války v letech 1914 až 1918, byla v roce 1921 vyčíslena na 6,6 miliard liber. USA smlouvu nikdy neratifikovaly. Splácení reparací bylo jedním z důvodů těžkých hospodářských problémů meziválečného Německa a neutěšená ekonomická situace přispěla k vzestupu Adolfa Hitlera a jeho nacistické strany. Hitler po nástupu k moci přestal reparace platit. Až v roce 1953 se USA, Británie a Francie se západním Německem dohodly na restrukturalizaci dluhu a poslední část z dluhu Německo zaplatilo až v říjnu 2010, tedy dvaadevadesát let po skončení první světové války.

Versailleská mírová smlouva vstoupila v platnost 10. ledna 1920. V souladu s jejími ustanoveními začala týž den v Ženevě pracovat Společnost národů, první fórum, které mělo zajistit mezinárodní spolupráci a mír. V roce 1946 byla nahrazena Organizací spojených národů.

Autor:

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...