Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Před 75 lety zažil svět první jaderný výbuch. Spojené státy předvedly pokus, který všechny ohromil

Magazín

  13:28
Alamogordo/Praha - Získat atomovou pumu se za druhé světové války pokoušeli Němci i Japonci. První pokusný jaderný výbuch ale uskutečnili Američané až 16. července 1945 v poušti Nového Mexika. Byl výsledkem přísně tajného americko-britského projektu Manhattan, který v USA probíhal už od roku 1942. Vědci pod vedením Roberta Oppenheimera přitom nebyli schopni říci, jaký bude mít nová zbraň účinek. Přistoupili tedy k pokusu, který všechny ohromil.

Jediná barevná fotografie testu Trinity. foto: Wikipedie

První jadernou zbraň se skupina fyziků a inženýrů rozhodla odpálit ve vyprahlé pouštní krajině v Novém Mexiku. Atomové zařízení bylo naplněné 13 kilogramy plutonia a americká vláda si od něj slibovala, že napomůže ukončit druhou světovou válku.

Nikdo z vědců si však do posledních chvil nebyl jistý, co přesně se po odpálení nálože stane. Někteří pochybovali, zda vůbec vybuchne, jiní se zase obávali, že zničí celou planetu.

16. července v 5:25 ráno pak proběhl historicky první jaderný test, který nesl název Trinity. Zařízení explodovalo z 30metrové železné konstrukce, na jejímž vrcholu byla nálož odpálena. Výbuch pouhých 13 kilogramů radioaktivního prvku byl tak silný, že se podle vědců rovnal explozi asi 21 kilotun trinitrotoluenu.

Přípravy historicky prvního atomového výbuchu.
Letecký snímek reaktoru v Hanfordu z června roku 1944.

Po výbuchu nezbylo prakticky nic - celou železnou konstrukci sežehl žár 4000 stupňů Celsia. Pouštní písek byl v okruhu několika set metrů od epicentra roztavený a ještě 190 kilometrů od místa výbuchu rozbíjela tlaková vlna okna domů - toto nemilé ranní probuzení obyvatel vysvětlovala armáda explozí v muničním skladu.

Poznatky, které vědci získali v Projektu Manhattan, následně využili při konstrukci pum Little Boy a Fat Man. Ty američtí vojáci 6. a 9. srpna roku 1945 svrhli na japonská města Hirošima a Nagasaki. 

Projekt Manhattan

  • Projekt Manhattan je hovorová zkratka pro projekt Manhattan Engineering District (MED) - tedy krycí název pro utajený americký vývoj atomové bomby za 2. světové války.
  • Celkové náklady dosáhly sumy přes 2 miliardy tehdejších dolarů, což dnes přibližně odpovídá částce 26 miliard dolarů.
  • Výzkumné a výrobní provozy se nacházely na 30 místech v USA, Velké Británii a Kanadě.
  • Na projektu pracovalo 225 000 lidí a dalších 600 000 se na něm podílelo nepřímo, mnozí skutečný záměr své práce ani neznali.
Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat