10. května 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Před 80 lety pálili nacisté 'neněmecké' knihy. Kvůli očištění kultury

Knihy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Knihy | foto: Reuters

BERLÍN Od svého nástupu do funkce v březnu 1933 prosazoval říšský ministr lidové osvěty a propagandy Joseph Goebbels "očištění" německé kultury od "cizorodých" prvků. Akce namířené proti spisovatelům, vědcům, publicistům a umělcům, zčásti židovského původu, kteří se znelíbili režimu, se konaly již od jara 1933.

Tato kampaň vyvrcholila před 80 roky, 10. května 1933, veřejným pálením knih napsaných v "neněmeckém duchu".

Neněmecký duch v kultuře

Impulzem k samotnému aktu byla celonárodní kampaň studentské asociace proti "neněmeckému duchu v kultuře" z počátku dubna.

Následně pak studentská asociace zveřejnila dvanáctibodový seznam tezí, které volně odkazovaly na středověké reformní požadavky kazatele a reformátora Martina Luthera, který byl velkým antisemitou. Teze vyvěšené na plakátech volaly po očistě německého jazyka, literatury a kultury a na mušku si nepokrytě braly "židovský intelektualismus".

ČTĚTE TAKÉ

V plamenech se ocitla díla Alberta Einsteina, Heinricha Manna, Bertolda Brechta, Liona Feuchtwangera, Sigmunda Freuda, Ericha Marii Remarquea, Karla Marxe, ale i Ernesta Hemingwaye, Jacka Londona a dalších osobností ze světa kultury a vědy.

Mezi pálenými díly se ocitly také svazky německo-židovského básníka z 19. století Heinricha Heineho, jehož proroctví ze hry Almansor se právě začalo naplňovat: "Tam, kde se pálí knihy, dojde nakonec také na pálení lidí." Celkem bylo spáleno na 20 tisíc knih od asi 400 autorů.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz