14. ledna 2014 15:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Přeštické prase v plzeňské zoo našlo zalíbení ve fotbale

S ryčením se za ním honí po výběhu a posunuje ho rypákem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy S ryčením se za ním honí po výběhu a posunuje ho rypákem. | foto: ČTK

PLZEŇ Zalíbení ve fotbale našla asi čtyřměsíční samice černostrakatého přeštického prasete v plzeňské zoo. Zatím zhruba padesátikilová Betynka, kterou zoo nedávno pořídila jako náhradu za předchozí samici Amálku, si dokáže s míčem vyhrát. S ryčením se za ním honí po výběhu, posunuje ho rypákem a zpracovává i přihrávky od chovatelů, kteří jí míč pořídili, aby zahnala nudu, řekl mluvčí zoo Martin Vobruba.

Napůl růžové a napůl černé prase dnes už vzácného přeštického plemene patří u návštěvníků k nejoblíbenějším obyvatelům starého hospodářského statku Lüftnerka v areálu zoo. V zoo se postupně vystřídaly tři samice Amálky, kterým se dohromady narodilo kolem stovky mláďat. "Nejpočetnější vrhy měly kolem 12 selat, rekordní dokonce 16 mláďat," řekl Vobruba.

ČTĚTE TAKÉ:

Betynka je zatím podle chovatelky Věry Březinové na mláďata příliš malá. Chovatelé počkají, než bude mít nejméně 80 kilogramů, než ji připustí. V plné síle může mít prasnice v dospělosti i kolem 250 kilogramů, řekla Březinová. Samice je zatím podle ní malá, a tudíž jí rychlý pohyb za míčem nečiní problémy, její chuť na hru záleží ale i na počasí a momentální náladě.

Plemeno vyšlechtili v 19. století v Přešticích na jižním Plzeňsku. Kvůli vysoké tučnosti se ale už téměř přestalo s jeho chovem. Dnes se chová jen na několika málo místech, hlavně jako genová rezerva. Přeštické prase má i svůj vlastní pomník. V 60. letech 20. století vzniklo kameninové sousoší dvou strakatých prasat v areálu tehdejšího zemědělského družstva u hlavní silnice z Přeštic do Klatov. Na místě stojí dosud.

Lidovky.cz, ČTK