4. srpna 2012 13:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Příběh fenky Sushi zasáhl přes milion lidí, hledají ji taxikáři i policie

Fenka Sushi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fenka Sushi |

PRAHA Psi se ztrácí denně. O drtivé většině nevíme, jen občas si všimneme letáku na stromě. Hledání fenky Sushi se však vymyká všem podobným příběhům.

Podle odhadů se České republice ročně ztratí několik tisíc psů. Smutní majitelé většinou rozvěsí pár letáků a obvolají útulky, tím to však skončí. S kříženkou Sushi je to jinak, její příběh zná přes milion lidí.

Odměna 15.000

"Pro nálezce jsme vypsali odměnu 15.000 Kč. Doufám, že to také odradí kohokoliv z ulice, aby si ji nechal nebo ji měl třeba na žebrání a podobně. Odměnu vyplatíme bez rozdílu každému, kdo Sushi přivede nebo najde," říká Petr Tajčman.

Ztratila se na letenských zahrádkách 29. června, když se lekla ohňostroje. "Sushi chodila všude s námi, byla na ruch zvyklá. Nicméně rány ji vyděsily a běžela se schovat na toalety, odkud ji vyhnala ochranka," popisuje situaci její majitel Petr Tajčman. Hledali ji celou noc a ráno, ale bezvýsledně.

Sushi

Sushi

Sushi

Sushi je středně velká kříženka boarder kolie a vlčáka, celá černá s bílou náprsenkou a bílými ponožkami na předních packách. Je velmi společenská, důvěřivá a vychovaná. Slyší i na jméno Sušenka.


Při hledání psa využije internet jen pár procent majitelů, Tajčman ale na sociální síti Facebook založil stránku/událost Hledá se Sushi a díky ní už se o fence dozvěděly desetitisíce lidí. Velmi pomohli i taxikáři a policie: "Vstříc nám vyšly dispečinky Taxi, které to několikrát vyhlásily mezi své řidiče, Technické služby, České dráhy, Dopravní podnik a také  restaurace, kavárny, bary a kino z Prahy 7 nebo blízkosti Letné." Nejvíc však zabrala média. "Odvysílání reportáže v hlavních zprávách na TV Nova mělo asi největší odezvu ze všeho našeho snažení. Pár minut poté se ozvalo asi deset lidí, kteří tvrdili, že snad fenku viděli a do týdne po reportáži jsem měl víc jak 30 telefonátů. Bohužel ani jeden nebyl 100% o Sushi," dodává. Příběh Sushi zveřejnily i další deníky, takže její příběh zná určitě více než milion lidí.

Hledání může trvat i roky

Petr Tajčman však neztrácí naději."Hledáme už více jak měsíc, ale pořád si myslíme, že je někde v Praze. Pravděpodobně se jí někdo ujal a přebývá u lidí, ke kterým se zpráva, že ji hledáme, nedostala. Potkávám hodně pejskařů a někteří říkají, že se jim pejsek vrátil i po mnohem delší době. Já ani nikdo z kamarádů si nepřipouštíme, že by se nenašla."  Pozitivní je i ředitel útulku v Troji Václav Steinbauer: "Měsíčně naším zařízením projde 250 psů, návratnost je zhruba 80 %. V Případě Sushi, která je čipovaná se dá, pokud je čip zaregistrován, hovořit o 100% návratnosti. Ale pouze v případě, že je pes přijat do našeho zařízení nebo pokud s ním nálezce dojde na veterinární ošetřovnu, kde mají čtecí zařízení." Zároveň dodává, že mnohdy se pes najde až po několika letech, takže po měsíci hledání ještě určitě není nic ztraceno.

Více o hledání Sushi najdete ZDE.

terTereza Houdková