Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Přemysl Rabas se stal novým ředitelem dvorské zoo

Magazín

  15:54
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM - Novým ředitelem Zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku bude od 1. prosince exposlanec a bývalý ředitel chomutovského zooparku Přemysl Rabas.

Přemysl Rabas. foto: MAFRA - Karel Pešek

Rozhodlo o tom představenstvo zoo, informovala Gabriela Kunešová z dvorské zoo. Dlouholetá ředitelka dvorské zoo Dana Holečková v říjnu v čele zahrady skončila.

Představenstvo v prohlášení, které má ČTK k dispozici, uvedlo, že výběrová komise doporučila uzavřít manažerskou smlouvu s Rabasem. "Rada kraje, která zasedala 16. listopadu, nevznesla k výběru žádné připomínky, a proto představenstvo dvorské zoo jmenuje ředitelem společnosti Přemysla Rabase s účinností od 1. prosince," stojí v prohlášení. Zoo krátce nato tuto část prohlášení stáhla.

Přemysl Rabas

Rabas (49) vystudoval Vysokou školu veterinární v Brně a v letech 1988 až 1990 pracoval jako vedoucí oddělení v Ústavu ochrany genofondu zoologické zahrady ve Dvoře Králové. Od roku 1992 do dubna 2008 byl ředitelem Podkrušnohorského zooparku v Chomutově. Z funkce byl odvolán členy městské rady, jimž vadilo, že je údajně dostatečně neinformoval o zvýšení vstupného. Později město zveřejnilo výsledky kontroly, podle nichž byly v účetnictví zooparku odhaleny závažné chyby. Rabas to odmítl s tím, že šlo jen o formální pochybení.

V červnu 2006 byl Rabas zvolen poslancem za Stranu zelených a dva roky byl předsedou jejího poslaneckého klubu. Po předloňských volbách, v nichž zelení ztratili zastoupení v parlamentu, se Rabas ujal funkce prvního místopředsedy strany, kterou vykonává dosud. Letos v říjnu se neúspěšně pokoušel o senátorské křeslo. Musel se ale spokojit jen se ziskem mandátu v zastupitelstvu Ústeckého kraje, do něhož se dostal coby lídr kandidátky hnutí PRO Kraj. Je i dlouholetým členem chomutovského městského zastupitelstva.

Mluvčí hejtmaství Imrich Dioszegi řekl, že rada kraje 16. listopadu jednání o zoo neměla na programu. "Radní budou o zoo jednat na svém zasedání 26. listopadu," řekl Dioszegi. Výběrového řízení na ředitele dvorské zoo se zúčastnilo 20 lidí.

Rabas by prý rád navázal na to dobré, co v dvorské zoo udělali jeho předchůdci. "Plány a představy mám, ale musím se seznámit s detaily, ekonomikou zahrady a dalšími věcmi, takže bych ty plány nerad zveřejňoval teď hned," řekl. Chce se věnovat například zlepšení propagace zoo či oblasti mezinárodních vztahů.

"Dvorská zahrada se nikdy nedostala do úplné izolace, je ale potřeba hledat nějakou novou úroveň spolupráce s Asociací evropských zahrad a akvárií (EAZA), ale nemyslím si, že je to tak velký problém, jak to bylo v poslední době stavěno," řekl Rabas.

Bývalá ředitelka Holečková čelila kritice například za to, že dvorskou zoo nedávno vyloučila ze svých řad Světová asociace zoologických zahrad (WAZA), které se nelíbilo údajné porušení etického chování při převozech zvířat. Už v roce 2010 zoo ukončila členství v EAZA.

Roman Komeda ze sdružení Safari Archa 2007, které dlouhodobě kritizovalo ředitelku Holečkovou, již dříve označil celý konkurz za šaškárnu a řekl, že Rabas bude pokračovat v kursu nastaveném Holečkovou. "Je to to nejhorší, co se mohlo stát," řekl Komeda.

Autoři: ,

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...