Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Restaurace v Číně nabádala zákazníky, aby se před jídlem zvážili. Teď se radši omluvila

Kung-Pao (ilustrační foto)

Kung-Pao (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Peking - Restaurace v centrální Číně se veřejně omluvila za to, že nabádala svoje zákazníky, aby se před usednutím ke stolu zvážili, a až podle toho si zvolili, co si dají k jídlu. Opatření restaurace zavedla v reakci na kampaň proti plýtvání jídlem, kterou tento týden spustila v celé zemi čínská vláda, napsal zpravodajský server BBC.
  10:02

Trump nařídil čínské ByteDance prodat do 90 dní TikTok v USA. Nákup zvažuje Microsoft

Restaurace specializující se na pokrmy z hovězího masa ve městě Čchang-ša umístila u svého vchodu dvě velké váhy. Pak požádala hosty, aby po jejich použití zadali naměřené údaje do speciální aplikace, která jim následně doporučila, co by si měli dát k jídlu. Vedení také do podniku vyvěsilo nápisy jako „buď spořivý a svědomitý, podporuj prázdné talíře“ a „operace prázdné talíře“.

Krok však vzbudil pobouření na čínských sociálních sítích, načež restaurace zveřejnila omluvu s tím, že se jednalo o její interpretaci vládní kampaně „čistých talířů“. Tu tento týden vyhlásil čínský prezident Si Ťin-pching, který označil míru plýtvání jídlem v Číně za „šokující a znepokojivou“.

V reakci na prezidentova slova začala například naléhat asociace podniků působících ve stravování z města Wu-chan, aby restaurace ve městě omezily počet jídel, které podávají svým hostům. Skupiny lidí by si tak měly objednat vždy o jedno jídlo méně, než kolik je u stolu osob. Státní televize rovněž kritizovala čínské youtubery, kteří se natáčeli při konzumaci velkého množství potravin.

Autor: