Pondělí 14. června 2021svátek má Roland 22 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Řezníci odmítají název prasečí chřipka

Virus H1N1 pod mikroskopem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Virus H1N1 pod mikroskopem. | foto: ČTK

PRAHA Název prasečí chřipka se nelíbí českým veterinářům a producentům masa, dali by přednost například označení mexická nebo severoamerická chřipka.

Evropská komise již přestala používat spojení prasečí chřipka a nahradila je výrazem nová chřipka. Brusel se obává, že spojení nemoci s prasaty by mohlo poškodit zemědělce.

V Česku se zatím užívá název, který vychází z toho, že ke vzniku nové mutace chřipkového viru došlo právě v těle prasat. Název odmítl také Izrael, který prosazuje název "mexická chřipka" podle místa, kde se objevilo zatím nejvíce případů.

"Nový virulentní virus chřipky, která sužuje nyní zejména obyvatele Mexika a některých dalších zemí, má s prasaty společné pouze to, že zřejmě v těle prasete došlo k předpokládanému posílení, či spíše zmutování, viru chřipky při využití vlastností viru chřipky lidské, ptačí a prasečí," zdůvodnil postoj veterinářů mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

"Vzhledem k tomu, že virus A/H1N1 nebyl doposud izolován v živých prasatech, není odůvodnitelné nazývat aktuální nákazu prasečí chřipkou," uvedl výkonný ředitel Českého svazu zpracovatelů masa Jan Kratina.

Připomněl, že v minulosti byly jednotlivé chřipkové epidemie pojmenovány pomocí geografických názvů podle jejich původu, například španělská chřipka nebo hongkongská chřipka. "Z toho důvodu by bylo logické a přesnější nazývat aktuální nákazu severoamerická chřipka," uvedl Kratina.

Podle Dubna je zavádějící hovořit o prasečí chřipce, protože infekce se šíří mezi lidmi a nakažení lidé neměli žádný kontakt se zvířaty.

Prase jako specificky hostitel savčích i ptačích chřipkových virů v některých případech funguje jako "mixážní nádoba", v níž dojde k mutaci, tedy ke vzniku nového viru, popsal mluvčí. Děje se tak podle něho zejména v oblastech, kde je úzký kontakt lidských sídel s prasaty a drůbeží. Tak se zřejmě dostala také "prasečí" část do genetické informace současného viru.

Nákaza se šíří kapénkami mezi lidmi, člověk se od prasete nenakazí. Proto není podle Dubna nutné zavádět nyní jakýkoli monitoring v chovech prasat, obávat se kontaktu s nimi či mít obavy z konzumace vepřového. Riziko je především při kontaktu s infikovanými lidmi při cestování do rizikových oblastí, uvedl Duben.

Předpokládá, že v blízké budoucnosti lze očekávat změnu názvu z mediálně atraktivního označení prasečí chřipka na typové označení chřipka A/H1N1 nebo označení podle místa původu mexická chřipka.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...