6. listopadu 2012 15:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Šaty, ve kterých královna 'skákala' s Bondem, vznikaly měsíce

Zahájení paralympiády na Olympijském stadioně v Londýně. (Královna Alžběta) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zahájení paralympiády na Olympijském stadioně v Londýně. (Královna Alžběta) | foto: Reuters

LONDÝN Celé měsíce vznikaly šaty, v nichž britská královna Alžběta II. při zahájení letošní olympiády zdánlivě seskočila z vrtulníku s filmovým agentem Jamesem Bondem.

Sami krejčí pracující v Buckinghamském paláci podle nové knížky Angely Kellyové, královniny osobní návrhářky, netušili, proč je potřeba ušít dvoje naprosto identické růžové šaty z lesklé krajky.

Skeč, v němž se Alžběta II. objevila po boku Daniela Craiga coby Jamese Bonda, patřila k vrcholům zahajovacího večera londýnské olympiády. Při seskoku padákem nad olympijským stadionem úlohu 86leté královny převzal kaskadér Gary Connery oblečený ve stejných šatech jako ona.

ČTĚTE TAKÉ:


Kellyová píše, že důležitou roli hrála plisovaná sukně královniných koktejlek, která měla diváky upoutat, když panovnice odcházela z Buckinghamského paláce a znovu si jí měli všimnout při seskoku z vrtulníku. "Krejčí pracovali celé měsíce a nikdy nevytahovali ze skladu oboje šaty zároveň," popisuje Kellyové v knížce Jak se obléká královna: móda na výročí.

Kaskadér hrající královnu skáče z vrtulníku při zahajovacím ceremoniálu olympiády.

Kaskadér hrající královnu skáče z vrtulníku při zahajovacím ceremoniálu olympiády.

Kellyová ve své knize popisuje zdlouhavý proces zrodu královniných rób na oslavy 60. výročí jejího panování od výběru látek a všeho ostatního tak, aby každá manžeta, každý lem nebo výstřih byl tak akorát. Do švů královniných šatů její krejčí a krejčové někdy všívají závažíčka, aby ji ušetřili trapných situací, kdy jí vítr nadzvedává sukni. Má prý ráda kabelky s dlouhými uchy, protože se jí nezachytávají o manžety.

Královna prý Kellyovou naučila, jak spolehlivě poznat, jestli se nějaká látka snadno zmačká. Materiál při výběru zmuchlá a pak ho zase rukou vyrovnává. Pokud zůstane pomačkaný, znamená to, že je na nic. "Královna má fantastický cit pro oblečení a módu a moc dobře ví, co jí sluší a co se pro jakou příležitost hodí," chválí Kellyová Alžbětu II.

Lidovky.cz, ČTK