Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Socha nebo kolo? Český street-artový umělec navštíví s dřevěnými socho-bicykly slavné závody

Dřevěné socho-bicykly Giralinda, Touralinda a Vueltalinda na Staroměstském... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dřevěné socho-bicykly Giralinda, Touralinda a Vueltalinda na Staroměstském... | foto: ČTK

Praha  S dřevěnými socho-bicykly chce letos český street-artový umělec Miloš Šmilňák navštívit tři nejslavnější cyklistické závody Giro d’Italia, Tour de France a Vuelta a España. Giralinda, Touralinda a Vueltalinda, jak svá díla pojmenoval, jsou jeho poctou závodníkům i zemím, v nichž se závody jedou. V sobotu Šmilňák socho-bicykly, na kterých pracoval více než půl roku, představil na Staroměstském náměstí v Praze.

„Každý z těch bicyklů má trochu jiný charakter. Španělské kolo je divoké, francouzské je takové jemné a klidné, italské svěží a lehké,“ popsal odlišnosti svých výtvorů. Rámy bicyklů jsou tvarované podle zobrazení zemí na mapách, Šmilňák nezapomněl ani na ostrovy. Rozdíly jsou také v řídítkách - u španělské Vueltalindy mají tvar býčích rohů, italská Giralinda se řídí románským akvaduktem.

Na stojáncích na lahev jsou vypáleny symboly dané země, pro Španělsko býk, pro Francii kohout a pro Itálii šikmá věž v Pise. Symbolika je rovněž v květinách, kterými Šmilňák ozvláštnil přední vidlice, u každé země je její národní květ. Dalším detailem je tvarování pedálů. U španělského kola mají tvar kastanět, na francouzských je Eiffelova věž a na italském připomínají takzvané farfalle, tedy těstoviny ve tvaru motýlků. Důležitým doplňkem jsou pro Šmilňáka dřevěné boxy za sedadlem a před řídítky, v nichž vozí svého psa jménem El Niňo. „Velikost je odvozená od krabice na víno,“ prozradil. 

Šmilňák psa El Niňa vozí všude s sebou.

„Mé úplně první kolo byla Rosalinda. Ta ale vypadá úplně jinak, vznikla jako výraz obdivu k ženské kráse a ženským křivkám,“ řekl Šmilňák. S prvním socho-bicyklem vlastní výroby Šmilňák navštívil několik zemí v Evropě, jeho cesta začala v Benátkách. „Pro Benátky jsem se rozhodl, protože tam jsou lidé velmi vnímaví k umění,“ popsal Šmilňák. „Jeden člověk mi tam řekl: To není kolo, to je socha. Kamkoliv ho postavíš, dělá prostor krásnějším. Proto jsem začal používat ten název socho-bicykl,“ doplnil.

Z Benátek Šmilňák s Rosalindou a psem El Niňem, kterého vozí všude s sebou, pokračoval do Německa a svou cestu zakončil v nizozemském Amsterdamu. Právě tam vznikla myšlenka vytvořit trojici kol, která dnes přivezl z Olomouce do Prahy. „V Amsterdamu mají spoustu muzeí všeho možného. A když jsem se o tom bavil s jedním švýcarským cyklistou, kterého jsem tam potkal, došel jsem k tomu, že by bylo pěkné udělat něco jako poctu závodníkům,“ přiblížil Šmilňák, co ho inspirovalo k výrobě dalších socho-bicyklů.

Na stojáncích na lahev jsou vypáleny symboly dané země, pro Španělsko býk, pro...

Za necelý týden Šmilňák vyrazí do Itálie, kde chce cestovat společně s účastníky Gira. Stejný plán má i pro další dva závody. Své socho-bicykly bude v průběhu závodů vystavovat. „Chci tím vyjádřit obdiv závodníkům i zemím, kde se závody jedou. Zároveň chci potěšit lidi něčím krásným, to je koneckonců podstata street-artu,“ podotkl. „ Na turisty oblíbeném Staroměstském náměstí, kam Šmilňák svá díla přivezl brzy ráno, kola okamžitě budila rozruch. Lidé se s nimi přicházeli vyfotit, zkoušeli funkčnost zvonků a prohlíželi propracované detaily. Padaly i otázky na cenu. „Žádná cena není, nejsou na prodej,“ odpovídal Šmilňák.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné vouchery na spodní prádlo z Trenýrkárny

Vybavte se na léto sexy prádlem nebo pohodlnými trenýrkami díky voucheru do e-shopu Trenýrkárna.cz.