Středa 26. února 2020svátek má Dorota 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Sovětské metro opět vyjede. Praha chystá pro turisty 'retro' jízdy

Sovětská souprava metra 81-71 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sovětská souprava metra 81-71 | foto: ČTK

PRAHA Dopravní nadšenci mají další atrakci. Pražský dopravní podnik chystá jednou měsíčně jízdy původních sovětských vozů metra, které už nejsou v běžném provozu. Zájemci si budou moci prohlédnout zázemí metra v depu Kačerov i kabinu strojvedoucího. Ten navíc oblékne dobovou uniformu.

První jízda se uskuteční 19. března. Informovala o tom mluvčí dopravního podniku Ilona Vysoudilová.

Historickou soupravu budou tvořit tři vozy. "Souprava je třívozová proto, že ve stejném složení byl 9. května 1974 zahájen pravidelný provoz metra v úseku Kačerov - Sokolovská (dnešní stanice Florenc) na lince C," uvedla Vysoudilová. Tyto vozy do Prahy v letech v 70. letech minulého století dodával Sovětský svaz, z běžného provozu byly definitivně staženy v roce 2009.

Historické jízdy jsou naplánovány vždy na sobotu od 10:00 a 14:00. Sraz účastníků je před hlavní branou depa Kačerov. Souprava odtud pojede do stanice Nádraží Holešovice a zpět. Podnik slibuje zastávku v tubusu metra uvnitř Nuselského mostu a prohlídku obratiště v Holešovicích i depa v Kačerově. Zájemci si mohou během cesty prohlédnout i kabinu strojvedoucího.

Zhruba dvouhodinové prohlídky mají omezenou kapacitu, do soupravy se vejde maximálně 90 lidí. Podnik proto zájemcům doporučuje, aby si místo rezervovali na internetu. Za prohlídku zaplatí dospělá osoba 150 korun, děti do 10 let mají jízdu zdarma.

Celkem získal pražský dopravní podnik ze Sovětského svazu 204 kusů čelních vozů a 303 vozů vložených. V posledních deseti letech bylo 93 souprav modernizováno, nyní jezdí na trasách A a B. Původním vozům ale už nejsou podobné. Během rekonstrukce byly vozy kompletně "odstrojeny". Z původní soupravy zůstaly především podvozky, které byly repasovány.

Více informací najdete na www.prahatechnicka.cz

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....