Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Španělsko je kolébkou sokolů ceněných na Blízkém východě

Sokol stěhovavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sokol stěhovavý | foto: Rudolf Pokorný

FUENTESPINA Smetánka v zemích Perského zálivu je po nich celá pryč a jejich ceny mohou dosahovat desetitisíců eur. Sokoli odchovaní ve Španělsku se stali velmi žádanými a země je nyní hlavním světovým exportérem těchto ptáků, píše agentura AFP.

„Peří musí být právě takové: pěkně ucelené,“ říká hrdě Juan António Sánchez, když prohlíží jednoho ze svých sokolů, který poletí do Kataru. Pták je velký asi 40 centimetrů, hlavu má přikrytou koženou čepičkou, ocas z hnědých per pěkně rovný a břicho má krásnou béžovou barvu.

Chov, který vede se svou družkou Beatriz Dominguezovou ve Fuentospině v Kastilii, každoročně opouští asi 150 sokolů. Většinou směřují na Blízký východ, kde je kupují milovníci sokolích závodů nebo lovu. Juan António Sánchez chová sokoly více než 15 let. Podle Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES) se loni dostal na pozici prvního světového vývozce sokolů.

Loni Španělsko exportovalo na 2800 sokolů, většinou do Spojených arabských emirátů, Kataru, Bahrajnu, Kuvajtu či Saúdské Arábie a předstihlo tak Velkou Británii, která vyvezla asi 2500 sokolů.

Před tím, než 52 sokolů vyexpedují do zahraničí, je Juan António a Beatriz musí vynést z místností, kde skryti před zvídavými pohledy rostli po tři až pět měsíců. Nohy jim spoutají koženými pásky a přikryjí jim oči. Pak je umístí na hřady, kde zůstanou přes noc, aby se vzpamatovali ze stresu.

Po vyřízení formalit a veterinární prohlídce poletí sokoli z madridského letiště do Kataru. „Čekám na zprávy o nich, ptám se, jak přiletěli, jestli jsou v pořádku, starám se, aby dostali najíst a napít... jako kdyby to byly děti,“ říká chovatel. Na hřadech také mnoho rarohů loveckých, kteří jsou největší a nejelegantnější ze všech sokolovitých, a sokolů stěhovavých, kteří jsou nejrychlejší.

Zvířata za desetitisíce

„Sokol stěhovavý je sama dokonalost,“ říká nadšeně Beatriz. „Každá část jeho těla je stvořena tak, aby letěl jako dělová koule!“ říká tiše ve tmavých chodbách vedoucích k chovným místnostem.

Sokoli se prodávají od 400 eur (10 000 korun) výše, poznamenává Juan António, ale na detaily je skoupý. Podle Manuela Praji-Obregona, prezidenta Španělské asociace chovatelů sokolů platí za tento vnější jejich znak bohatství zákazníci z Perského zálivu v průměru 2000 eur (50 000 korun).

Avšak ptáci z hrstky chovů s dobrou pověstí, které zásobují královské rodiny v Perském zálivu, mohou stát desetitisíce eur, vysvětluje expert na sokolnictví Javier Ceballos.

Sokol stěhovavý. Dokument Planeta Česko (2018). Režie: Marián Polák.

Ve Španělsku chová sokoly asi 400 lidí. Mnoho z nich vstoupilo na trh v době krize a naučilo se všemu na internetu, aby se pokusili uživit se ze svého koníčku, vysvětluje Manuel Diego Pareja-Obregon.

Juan António Sánchez původně cvičil sokoly k odhánění ptáků z letišť a veřejných budov. Nakonec ale začal chovat vlastní ptáky a dnes tato aktivita tvoří 60 procent jeho příjmů.

Španělsko má dlouhou tradici sokolnictví. Lov s nimi sem přinesli ve středověku Vizigóti a Arabové. Dnes ho provozuje více než 3000 lidí. Tato tradice je zanesena na seznam světového dědictví UNESCO. Předností pro sokolnictví je španělské podnebí, díky němžu jsou rarohové lovečtí, kteří jinak žijí v chladných regionech, odolnější vůči teplotám v zemích Perského zálivu.

„Když sokoli dorazí do Kataru ze Španělska, nepociťují příliš změnu klimatu. Mám tedy raději sokoly ze Španělska než z jiných zemí,“ uvádí Sálim Humajdí z Kataru, který každoročně nakupuje sokoly po celé Evropě. Ti, kteří těžko snášejí vedra na Blízkém východě, přestanou jejich majitele často do roka zajímat. Proto poptávka po španělských sokolech nikdy nevyschne.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!