12. ledna 2014 15:40 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Starosta New Yorku čelí skandálu. Jedl pizzu vidličkou a nožem

Starosta New Yorku během návštěvy jedné z restaurací jedl vidličkou a nožem, zatímco správný Newyorčan by ji měl jíst rukama. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Starosta New Yorku během návštěvy jedné z restaurací jedl vidličkou a nožem, zatímco správný Newyorčan by ji měl jíst rukama. | foto: www.nydailynews.com

NEW YORK Nový starosta New Yorku Bill de Blasio se ujal úřadu teprve 1. ledna, už ale řeší první skandál, nicméně nikoli politický, napsal britský deník The Daily Telegraph. Média v New Yorku píší o takzvané Forkgate, tedy Vidličkové aféře, která souvisí se správným způsobem, jak jíst v tomto nejlidnatějším americkém městě pizzu.

Starosta ji totiž během návštěvy jedné z restaurací jedl vidličkou a nožem, zatímco správný Newyorčan by ji měl jíst rukama.

Demokrat De Blasio, který má italské předky, se vždy snažil prezentovat jako muž z lidu. A obyvatelé New Yorku se teď údajně ptají: proč nejí pizzu stejně jako všichni ostatní tady? Fotografie starosty s příborem v ruce se ihned objevily na internetu po celém městě.

Starostův způsob jedení pizzy vzbudil v New Yorku poprask

"To je ale Newyorčan," podivoval se list The New York Post. "Starosta New Yorku jí pizzu jako turista," napsal zase deník The New York Daily News. Podobného "faux pas" se v minulosti dopustili i bývalá guvernérka Aljašky Sarah Palinová a americký miliardář Donald Trump a rovněž se nevyhnuli kritice.

Starosta Newyorku posléze dokázal, že umí jíst pizzu i jako správný Newyorčan.

Starosta Newyorku posléze dokázal, že umí jíst pizzu i jako správný Newyorčan.

Newyorský starosta navštívil pod dohledem fotoaparátů a kamer pizzerii Goodfellas ve čtvrti Staten Island. Setkal se zde s místními lidmi a malými podnikateli z okolí. Pizzu tam údajně jedli rukama téměř všichni včetně jednoho ze 103letých hostů.

"Myslím, že se jen snažil chovat zdvořile," omlouval následně De Blasia spolumajitel podniku Scot Costentino. "Promluvíme si s ním o tom někde stranou. Všichni Newyorčané jedí pizzu rukama," dodal.

Starosta, jehož matka byla Italka, následně vše dlouze vysvětloval. "V mé rodné zemi je typičtější jíst vidličkou a nožem. Byl jsem v Itálii mnohokrát a u některých druhů pizzy jsem si na to zvykl," prohlásil demokratický politik. Když prý jí pizzu s bohatou náplní, obyčejně začíná příborem, a pak přejde "na americký způsob, tedy rukama".

Lidovky.cz, ČTK