Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Střed Skotska či rovník. Turistické atrakce, které nejsou na správném místě

Magazín

  6:52
SYDNEY - Navštívili jste někdy místo, které vyznačuje přesný střed Evropy? Nebo Greenwichskou datovou hranici? Anebo dokonce oficiální střed světa? Zpravodajský server News.com.au pro vás má špatnou zprávu - možná jste tam vůbec nebyli. Svět je totiž plný geograficky významných míst, hranic časových pásem a přesných středů zemí a kontinentů s vytyčenými značkami či monumenty.

Od rána do večera prší - o to větší radost vzbudí vzácné slunce. foto: Martin Müller

Tato místa jsou velkým turistickým tahákem a často jsou na ně navázány místní podniky těžící ze zájmu návštěvníků.

Až teď ale vychází najevo, že některé z těchto značek jsou na zcela nesprávném místě. Postaral se o to pokrok v kartografii a další technologický vývoj, díky němuž se zjistilo, že tyto geografické milníky nejsou tam, kde by měly být - a v některých případech jsou o mnoho kilometrů mimo. Takže pokud jste někdy byli na některém z těchto míst - možná jste nebyli tam, kde jste chtěli.

Střed světa

Pokud jste byli v Ekvádoru, pak jste si nejspíš pořídili fotografii v San Antonio de Pichincha u mohutného památníku označeného jako Ciudad Mitad del Mundo (město Střed světa). U jeho paty je namalovaná linie vyznačující zeměpisnou šířku 0° 0’ 0”, která je oblíbeným místem pro turisty pózující s každou nohou na jiné polokouli. Ale jsou na špatném místě. Moderní technologie vyvrátily původní kalkulace zeměpisce Luise Tufi? A z roku 1936 a prokázaly, že skutečný „střed světa“ leží o 240 metrů severněji.

Greenwichská datová hranice

Pokud jste se připojili k dlouhé frontě lidí, kteří si chtějí pořídit fotografii na Greenwichské datové hranici v Londýnské královské observatoři, byli jste oklamáni. Skutečný nultý poledník leží asi o 100 metrů dál v parku. Původní poloha nultého poledníku byla stanovena v roce 1851 s pomocí přístrojů využívajících postavení hvězd. Když byla zavedena satelitní GPS navigace, objevily se pochybnosti o poloze nultého poledníku a moderní technologie zaostřily na přesnou polohu, která je o něco dál na východ. Pokud chcete fotografii - zamiřte raději tam.

Střed Evropy

Socha v parku Europos Parkas v litevském hlavním městě Vilniusu údajně vyznačuje přesný střed Evropy na základě výpočtu francouzských vědců ze začátku 90. let 20. století. Ovšem sami tito vědci později přiznali, že udělali velkou chybu a minuli cíl o zhruba 14 kilometrů. Ale nejsou sami - v průběhu let se i další místa rozhodla, že budou přesným středem Evropy. A tak se „středy Evropy“ dají najít třeba v Bělorusku, Maďarsku, Estonsku, Polsku či na Slovensku.

Rovník

Po celá desetiletí se předpokládalo, že místo, kde se setkává jižní a severní polokoule, leží v indonéském městě Pontianak - kde bylo také vyznačeno. Indonéský Rovníkový památník postavený na přesné linii rovníku je impozantní stavba na vrcholku jedné z místních budov. Globální posuny ovšem lokaci rovníku změnily, což znamená, že umístění památníku už neodpovídá správnému místu. Podle údajů GPS z roku 2005 se linie rovníku posouvá na jih od tohoto místa.

Střed Jižní Ameriky

V roce 1909 bylo stanoveno místo v brazilském městě Cuiaba jako přesný geografický bod jihoamerického kontinentu. Nejprve toto místo označoval prostý nápis, než ho vystřídal impozantní monument. Ale o mnoho let později, když bylo vyvinuto satelitní snímkování povrchu, vyšlo najevo, že skutečný geografický střed Jižní Ameriky je asi o 45 kilometrů dál. Původní monument nicméně nadále stojí na svém špatném místě.

Střed 50 amerických států

Když se Havaj stala 50. americkým státem, byl určen nový střed země, a to v Belle Fourche v Jižní Dakotě. V roce 2008 tam město postavilo obrovský žulový kompas označený jako „geografický střed národa“. Ten se stal oblíbeným místem k návštěvě a pořizování fotografií. Problém je v tom, že skutečný střed USA (včetně Aljašky a Havaje) je asi o 32 kilometrů dál na sever na soukromém pozemku.

Střed Skotska

Existují tři různá měření, která měla stanovit geografický střed Skotska, a každé z nich přineslo jiný výsledek. Jeden „střed“ vyznačuje místo v polovině mezi nejvzdálenějším místem v Severním moři a v Atlantiku. Další vyznačuje střed skotské pevniny. A třetí bere v úvahu i okolní skotské ostrovy.

Autor:

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...