Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Střed Skotska či rovník. Turistické atrakce, které nejsou na správném místě

Od rána do večera prší - o to větší radost vzbudí vzácné slunce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Od rána do večera prší - o to větší radost vzbudí vzácné slunce. | foto: Martin Müller

SYDNEY Navštívili jste někdy místo, které vyznačuje přesný střed Evropy? Nebo Greenwichskou datovou hranici? Anebo dokonce oficiální střed světa? Zpravodajský server News.com.au pro vás má špatnou zprávu - možná jste tam vůbec nebyli. Svět je totiž plný geograficky významných míst, hranic časových pásem a přesných středů zemí a kontinentů s vytyčenými značkami či monumenty.

Tato místa jsou velkým turistickým tahákem a často jsou na ně navázány místní podniky těžící ze zájmu návštěvníků.

Až teď ale vychází najevo, že některé z těchto značek jsou na zcela nesprávném místě. Postaral se o to pokrok v kartografii a další technologický vývoj, díky němuž se zjistilo, že tyto geografické milníky nejsou tam, kde by měly být - a v některých případech jsou o mnoho kilometrů mimo. Takže pokud jste někdy byli na některém z těchto míst - možná jste nebyli tam, kde jste chtěli.

Střed světa

Pokud jste byli v Ekvádoru, pak jste si nejspíš pořídili fotografii v San Antonio de Pichincha u mohutného památníku označeného jako Ciudad Mitad del Mundo (město Střed světa). U jeho paty je namalovaná linie vyznačující zeměpisnou šířku 0° 0’ 0”, která je oblíbeným místem pro turisty pózující s každou nohou na jiné polokouli. Ale jsou na špatném místě. Moderní technologie vyvrátily původní kalkulace zeměpisce Luise Tufi? A z roku 1936 a prokázaly, že skutečný „střed světa“ leží o 240 metrů severněji.

Greenwichská datová hranice

Pokud jste se připojili k dlouhé frontě lidí, kteří si chtějí pořídit fotografii na Greenwichské datové hranici v Londýnské královské observatoři, byli jste oklamáni. Skutečný nultý poledník leží asi o 100 metrů dál v parku. Původní poloha nultého poledníku byla stanovena v roce 1851 s pomocí přístrojů využívajících postavení hvězd. Když byla zavedena satelitní GPS navigace, objevily se pochybnosti o poloze nultého poledníku a moderní technologie zaostřily na přesnou polohu, která je o něco dál na východ. Pokud chcete fotografii - zamiřte raději tam.

Střed Evropy

Socha v parku Europos Parkas v litevském hlavním městě Vilniusu údajně vyznačuje přesný střed Evropy na základě výpočtu francouzských vědců ze začátku 90. let 20. století. Ovšem sami tito vědci později přiznali, že udělali velkou chybu a minuli cíl o zhruba 14 kilometrů. Ale nejsou sami - v průběhu let se i další místa rozhodla, že budou přesným středem Evropy. A tak se „středy Evropy“ dají najít třeba v Bělorusku, Maďarsku, Estonsku, Polsku či na Slovensku.

Rovník

Po celá desetiletí se předpokládalo, že místo, kde se setkává jižní a severní polokoule, leží v indonéském městě Pontianak - kde bylo také vyznačeno. Indonéský Rovníkový památník postavený na přesné linii rovníku je impozantní stavba na vrcholku jedné z místních budov. Globální posuny ovšem lokaci rovníku změnily, což znamená, že umístění památníku už neodpovídá správnému místu. Podle údajů GPS z roku 2005 se linie rovníku posouvá na jih od tohoto místa.

Střed Jižní Ameriky

V roce 1909 bylo stanoveno místo v brazilském městě Cuiaba jako přesný geografický bod jihoamerického kontinentu. Nejprve toto místo označoval prostý nápis, než ho vystřídal impozantní monument. Ale o mnoho let později, když bylo vyvinuto satelitní snímkování povrchu, vyšlo najevo, že skutečný geografický střed Jižní Ameriky je asi o 45 kilometrů dál. Původní monument nicméně nadále stojí na svém špatném místě.

Střed 50 amerických států

Když se Havaj stala 50. americkým státem, byl určen nový střed země, a to v Belle Fourche v Jižní Dakotě. V roce 2008 tam město postavilo obrovský žulový kompas označený jako „geografický střed národa“. Ten se stal oblíbeným místem k návštěvě a pořizování fotografií. Problém je v tom, že skutečný střed USA (včetně Aljašky a Havaje) je asi o 32 kilometrů dál na sever na soukromém pozemku.

Střed Skotska

Existují tři různá měření, která měla stanovit geografický střed Skotska, a každé z nich přineslo jiný výsledek. Jeden „střed“ vyznačuje místo v polovině mezi nejvzdálenějším místem v Severním moři a v Atlantiku. Další vyznačuje střed skotské pevniny. A třetí bere v úvahu i okolní skotské ostrovy.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
KOORDINÁTOR KONSTRUKČNÍCH PROJEKTŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 50 000 - 55 000 Kč