Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Svatý Martin přijel. Ukončil opravu Karlova mostu a žehnal vinařům

Sv. Martin zahájil na Karlově mostě v Praze Svatomartinské oslavy.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sv. Martin zahájil na Karlově mostě v Praze Svatomartinské oslavy. | foto: ČTK

Příjezdem svatého Martina na bílém koni v doprovodu vozu naloženého sněhem, hejna svatomartinských hus hnaných husopaskami i zbrojnošů začaly v Praze na Karlově mostě Svatomartinské oslavy.

Položením poslední dlažební kostky byla zároveň symbolicky završena oprava této kulturní památky. Pořadatelé tak navázali na dávnou tradici ukončení stavební sezony. Požehnáním příslušníků řádu křižovníků zároveň byly zahájeny slavnosti vinařů, jejichž patronem je světec od dávných dob.

"Dnešní den vždy znamenal určitý předěl. Končily řemeslnické a tovaryšské smlouvy, vyplácely se mzdy a uzavíraly se nové smlouvy. Pro nás to znamenalo ukončení první etapy ukončení opravy Karlova mostu a oddechnutí si, že je na tuto zimu připraven, že do něj nebude pronikat voda se solí a že je ochráněn před nepřízní počasí a dnešní doby," řekl za pořadatele slavností ředitel Muzea Karlova mostu Zdeněk Bergman.

Sv. Martin zahájil na Karlově mostě v Praze Svatomartinské oslavy.

Uvedl, že cílem současných slavností je upozornit na české národní tradice a způsob života našich předků. "Oslavy svatého Martina společně s oslavami Jana Nepomuckého byly nejznámější a nejnavštěvovanější svátky mimo klasických církevních svátků jako jsou Vánoce nebo Velikonoce," zdůraznil.

Dlažební kostku ozdobenou stříbrnou pamětní mincí položil do vozovky Karlova mostu pražský primátor Pavel Bém. Opravu mostu, která začala v srpnu 2007, doprovázely spory o způsob rekonstrukce. Pochybení vyjádřil i Národní památkový ústav. Přesto ale byl dnes oficiálně předán k užívání a požehnali mu i přítomní duchovní.

Sv. Martin zahájil na Karlově mostě v Praze Svatomartinské oslavy.

Průvod vedený svatým Martinem prošel za velkého zájmů turistů ke kostelu svatého Františka z Assisi na Křižovnickém náměstí. Obřad žehnání svatomartinského vína tam doprovázela hudba z doby Karla IV.. "Je to připomenutí staré doby, vzpomínka na dávné časy. Lidé svatého Martina oslavují jako významnou změnu, která přichází s čerstvým sněhem," řekl o svém vnímání svátku Petr Latka, který v průvodu působil jako strážný svatého Martina. Tomáš Barták, který pro světce přivezl ke kostelu sníh, pak soudí, že pro současnou společnost je svátek přitažlivý zejména díky tradici Svatomartinského vína.

Sv. Martin zahájil na Karlově mostě v Praze Svatomartinské oslavy.

Pečené husy a perníčky
Svou produkci na Křižovnickém náměstí představili vinaři i výrobci svatomartinských lahůdek. Zájemci si tam mohou dopřát mimo jiné svatomartinské pivo, pečené husy, plněné husí krky, husí paštiky, husí polévku, svatomartinské plněné rohlíky, podkovy či klobásy. Pro děti je připravené nealkoholické víno a svatomartinské perníčky.

Sv. Martin zahájil na Karlově mostě v Praze Svatomartinské oslavy. Podle tradice ukončil světec opravu této památky a vložil společně s primátorem Pavlem Bémem poslední chybějící dlažební kostku do vozovky mostu.

S tradicí svatomartinských slavností byly spojeny svatomartinská poutě i posvícení. Historické záznamy ale prý hovoří také o "rozpustilostech, kterých se dopouštěla hlavně čeleď, které v tento den končila dojednaná služba, dostávala mzdu a hledala nového hospodáře". Svatý Martin je považován mimo jiné za patrona vojáků a dragounů, jezdců na koních a koní, podkovářů, zbrojířů, koželuhů, tkalců, krejčích, mlynářů i cestovatelů.

Součástí programu jsou osvětové přednášky o svatomartinských tradicích a archeologických objevech při opravě Karlova mostu. Oživí jej také hudební vystoupení a divadelní svatomartinské představení či ukázky z tvorby staropražských řemeslných cechů.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!