26. února 2012 11:48 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Svět má nejmenšího muže. Měří 55 cm

Nepálec Chandra Bahadur Dangi měří pohuhých 52 centimetrů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nepálec Chandra Bahadur Dangi měří pohuhých 52 centimetrů. | foto: Reuters

KÁTHMANDŮ Dvaasedmdesátiletý Nepálec Čandra Bahádur Dangi byl potvrzen jako nejmenší člověk na světě. Podle oficiálního měření zástupců Guinessovy knihy rekordů měří jen 54,6 centimetru. To je o 5,3 cm méně, než dosavadní rekordman, Filipínec Junrey Balawing, který měří 59,93 centimetru.

Dangi žije v jižním Nepálu, kde je svým způsobem celebritou. Pravidelně se objevuje na místních akcích a zahajuje náboženské slavnosti. Droboučký stařík váží pouhých 12 kilogramů, podle členů své rodiny se však těší dobrému zdraví.

PSALI JSME:

"Pokud je mu skutečně 72 let, pak je zdaleka nejstarším člověkem, který byl označen za nejmenšího na světě od vzniku Guinessových rekordů před 57 lety," řekl AFP šéfredaktor publikace Craig Glenday.

Nepálec Chandra Bahadur DangI byl se svými 52 centimetry nejmenším mužem na...

Sám Dangi své oficiální uznání vnímá jako jistou formu odškodnění za roky trápení, jak se před časem svěřil agentuře AFP. Osiřel ve věku 12 let, poté se ho ujali příbuzní, kteří ho ukazovali za peníze na poutích. Postupně se mu podařilo začít si sám skromně vydělávat na živobytí tkaním z juty. Svou vesnici ležící ve velmi chudé oblasti Nepálu asi 350 kilometrů od Káthmándú opustil jen při hrstce příležitostí.

V rámci ceremonie Guinessovy knihy rekordů se Dangi poprvé v životě vydal do hlavního města. "Chtěl bych cestovat do zahraničí a poznat lidi po celém světě," řekl.

Lidovky.cz, ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?