130 let
Vietnamští dělníci v Plzni

Vietnamští dělníci v Plzni | foto: Lidové noviny

TÉMA: Plzeň. Město hříchu

Magazín
Je to nejkosmopolitnější místo v republice. Do tamějších továren proudí tisíce cizinců. Ale místo aby se město piva a průmyslu stalo reklamou na globalizaci, mění se v Divoký východ

Byl to trochu thriller. Chvíli poté, co náš fotograf udělal pár snímků na plzeňské cizinecké policii, přijela dodávka s dvaceti ostrými ukrajinskými hochy a jejich mafiánským bossem. A začali se vyptávat. Tedy naštěstí ne přímo nás, my už jsme v tu dobu hodně rychle ujížděli pryč… Přijde vám absurdní, že novináři prchají z policejní služebny, před kterou na ně číhají šéfové podsvětí? Nejsme v Afghánistánu, ale v Plzni. Městě, kde vznikl stát ve státě.

Všechno to začalo docela nevinně. A nadějně. Investoři ze Západu si v Plzni podávali dveře a díky systému pobídek a daňových úlev tu vznikla největší průmyslová zóna v zemi. Češi dostali práci v továrnách a nekvalifikovaná místa, o která neměli zájem, obsadili levní dělníci z Východu. Díky tomu se z Plzně stalo nejkosmopolitnější město, kde na 167 000 obyvatel připadá dle odhadů asi 30 000 cizinců. To, co se zpočátku jevilo jako reklama na globalizaci, se však stává džunglí, kde vládne právo silnějšího. A to kvůli pavučině korupce sahající od plzeňských úřadů až na české ambasády v Kyjevě či Hanoji. Jednoduše řečeno: v Plzni žijí tisíce lidí bez základních lidských práv, na kterých vydělává mafie za nevšímavosti či dokonce podpory místní správy. Otroků je čím dál víc, otrokáři z nich mají čím dál větší zisk a za ten si z Plzně ukrajují čím dál větší díl.

Celý článek o obchodu
s dělníky vyjde
v magazínu

Autor: Milan Vidlák