Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

To my naučili Francouze používat vidličku, řekl polský politik

Magazín

  6:23
Byli to Poláci, kdo naučil Francouze používat vidličku, prohlásil tento týden náměstek polského ministra obrany Bartosz Kownacki uprostřed diplomatické roztržky mezi Paříží a Varšavou kvůli zrušenému polskému nákupu francouzských helikoptér. Liberální opozice i mluvčí konzervativní vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Kownackého prohlášení odsoudily, informovala polská média.

lžíce a vidlička foto: Shutterstock

Mezi Paříží a Varšavou panují napjaté vztahy poté, co polská vláda přerušila jednání s Airbusem o nákupu 50 helikoptér v hodnotě 13,5 miliardy zlotých (téměř 85 miliard Kč). Ředitel skupiny Airbus Tom Enders uvedl, že se společností „takto ještě žádná vláda nikdy nejednala“, a dodal, že firma bude požadovat náhradu. Francouzský prezident François Hollande kvůli kauze odložil návštěvu polské metropole.

Paříž také zrušila pozvánku pro polskou delegaci na veletrh Euronaval příští týden. „Francouzská strana nás oficiálně pozvala už před dlouhou dobou, a teď nám ukazuje dveře,“ řekl Kownacki v soukromé polské televizi TVN24. „Jde ale o lidi, které jsme před několika staletími naučili jíst vidličkou, což může jejich dnešní chování vysvětlovat,“ dodal.

Kownacki podle britského The Guardian poukazoval na fakt, že používání vidličky zavedl v 16. století král Jindřich III. Francouzský, jenž byl předtím králem Polska, kde vidličku už o půl století dříve zavedla polská královna a rodilá Italka Bona Sforza. Někteří historici ale míní, že s vidličkou se Jindřich seznámil v Benátkách až poté, co opustil Polsko. Po náměstkově vyjádření se na internetu okamžitě spustila lavina vtípků a hashtag #widelec (vidlička) je v zemi jedním z nejpopulárnějších na sociálních sítích.

Podle mluvčí PiS Beaty Mazurekové je prohlášení Kownackého nešťastné a „nepříliš diplomatické“. Týdeník Polityka na své webové stránce napsal, že „Kownacki je patrně prvním politikem, který spáchal diplomatickou sebevraždu vidličkou“.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!