130 let

V liberijské divočině byl spatřen hrošík liberijský. | foto: zoological society of London. Edge. Wikipedia// Koláž Šimon// LN

Trpasličí hroch nevymřel

Magazín
  •   11:13
LONDÝN/PRAHA - Dvě občanské války, nelegální kácení deštných pralesů, pytlačení. To vše by stačilo na zničení populace hrošíka liberijského. Ale tento velice vzácný a ohrožený druh přežil do dnešní doby navzdory všem útrapám a překážkám. Dokládají to unikátní snímky z kamery, kterou nastražili do africké divočiny členové zoologické společnosti v Londýně.
Jak uvedl zpravodajský server BBC News, tento záběr dokazuje, že populace jedinečného savce ještě zcela nevyhynula, ačkoli odborníci byli přesvědčeni o opaku.

Mezinárodní tým zoologů zahájil monitorování liberijského Národního parku Sapo. Jeho cílem bylo zjistit, kolik hrochů přežilo nepokoje dvou občanských válek, během kterých v letech 1989–1996 a 1999–2003 zemřelo více než 200 tisíc lidí.

„Hrošík liberijský je naprosto mimořádné a tajemné stvoření, které nebylo skoro nikdy viděno v divoké přírodě. Náš tým považuje ohrožení tohoto druhu za alarmující a domnívá se, že je nutné věnovat pozornost jeho ochraně. Válkami postižená Libérie je známá jako poslední útočiště hrošíka liberijského, tam jsme se tedy rozhodli hledat jedince, kteří přežili období nepokojů,“ řekl deníku The Daily Telegraph Ben Collen, jeden z členů mezinárodního týmu.

Hroší „Big Brother“
K velké radosti odborníků se již tři dny po nainstalování sítě skrytých kamer dostavil výsledek – záznam trpasličího hrocha ve volné přírodě. „Nesmírně nás těší, že populace hrošíka liberijského na tomto území stále přetrvává. Není však zdaleka vyhráno. Hrošíci, stejně jako další ohrožené druhy, čelí velikému nebezpečí v podobě nelegálního lovu,“ upozorňuje zoolog. Skryté kamery zůstanou i nadále v provozu. Na základě výsledků monitorování bude určena velikost populace tohoto trpasličího hrocha a sestaven plán na jeho ochranu.

Hrošík liberijský (Hexaprotodon liberiensis), domorodci nazývaný nigbwe, je trpasličí druh hrocha, který se vyskytuje ve skrytých zátokách řek a močálů západoafrických pralesů na území Libérie, Sierry Leone, Guiney a Pobřeží slonoviny.

Zprávy o něm byly dlouho považovány za výmysly a jeho existenci se podařilo vědeckému světu dokázat až v roce 1914. Tento noční zvířecí druh žije osamoceně v husté džungli a jeho jedinci se kromě období páření straní i sebe navzájem. Je zapsán v Červené knize ohrožených druhů.

Naděje pro ochránce přírody „Ekosystém tropického pralesa v oblasti západní Afriky, kde byl pořízen záběr hrošíka liberijského, je na jednom z předních míst pod mezinárodní ochranou přírody. Nepřiměřená těžba dřeva a ničivá občanská válka však zdevastovaly toto území natolik, že je i v současné době ve velikém nebezpečí,“ řekl deníku další odborník z výzkumného týmu Stephen van der Mark. „Nová pozorování nám dávají naději, že společným úsilím zachováme biologickou rozmanitost této oblasti, včetně populace charismatického hrošíka liberijského.“
Autor: Vladimíra Rozmanová