27. února 2015 6:43 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Africe budou hledat nášlapné miny i sloni

Slon (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slon (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

JOHANNESBURG Výjimečného čichu slonů chtějí v rámci nového armádního projektu využít američtí a jihoafričtí vědci. Tlustokožci mají hledat výbušniny a nášlapné miny rozmístěné v africké divočině, informoval zpravodajský web deníku The Telegraph. Výhodou jejich nasazení je prý hlavně výborná sloní paměť.

Sloni se v rámci projektu podporovaného výzkumným ústavem americké armády cvičí velmi podobně jako psi. Obchází cvičné kbelíky a při odhalení výbušniny dostávají odměnu. Nejčastěji plod stromu marula, který sloni prý doslova milují. To dokazuje i sedmnáctiletý samec Chishuru, který hned při několika pokusech neomylně zvedá před nádobou s trhavinou přední nohu, aby získal kýženou odměnu.

„Chobot slona je úžasný. Vzpomeňte si jen na mamuty, kteří museli hledat obživu pod ledem,“ říká Sean Hensman, správce usedlosti Dobrodružství se slony, ležící asi 200 kilometrů severně od Johannesburgu, kterou si vědci vybrali k realizaci projektu.

Nápad zapojit slony do hledání min se prý zrodil při pozorování některých jedinců tohoto druhu v Angole. V zemi, kterou téměř třicet let sužovala občanská válka, se tlustokožci naučili nebezpečným místům jako jsou minová pole vyhýbat.

Skvělá paměť

Oproti psům mají navíc sloni velkou výhodu - skvělou paměť. „Psy musíme neustále trénovat. Sloni si ale zřejmě dokážou pachy zapamatovat, a nákladné opakování výcviku tak vlastně nepotřebují,“ říká americký armádní výzkumník Stephen Lee. S hromadným zapojením slonů ve válečných zónách jako v dobách kartaginského vojevůdce Hannibala se ale podle Leeho nepočítá: „Pachový materiál, který sesbírají dálkově řízení roboti, jim doneseme k posouzení.“ jrm ank

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!