26. května 2009 10:10 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Berlíně draží známku s Audrey Hepburnovou

Vzácná známka s Audrey Hepburnovou bude vydražena v aukci v Berlíně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vzácná známka s Audrey Hepburnovou bude vydražena v aukci v Berlíně. | foto: ČTK

BERLÍN Známka s hollywoodskou hvězdou Audrey Hepburnovou, která nebyla oficiálně vůbec vydána, se dnes draží na aukci v Berlíně. Její majitel si slibuje slušný zisk. Vyvolávací cena známky je 30 tisíc eur, což je přes 800 tisíc korun.

V roce 2001 vytiskla německá vláda 14 milionů známek s Hepburnovou v rámci série představující filmové hvězdy jako je Charlie Chaplin, Marilyn Monroeová a Greta Garbo. Prodej této známky však zablokoval syn herečky Sean Ferrer, jenž odmítl udělit licenci k prodeji kvůli cigaretové špičce, kterou herečka drží v ústech.

Vzácná známka s Audrey Hepburnovou bude vydražena v aukci v Berlíně.

Německé ministerstvo financí však už vytisklo předběžné série známek s Hepburnovou určené ke schválení německou poštou. Třicet z těchto známek uniklo spálení, když je zcizil neznámý zaměstnanec a používal je na dopisy odesílané z Berlína.

Na chystané aukci v berlínském Hotelu Bristol činí minimální nabídka pro známku, která je jednou z pěti známých existujících kopií, 30.000 eur, což je přes 800.000 korun. 

Nejnovější nález je pátou známkou s Hepburnovou od roku 2004. Zbytek podle aukčního experta Andrease Schlegela nejspíše skončil tam, kde většina známek: v koši. Jedna ze zbývajících čtyř nalezených známek už vynesla 53.000 eur, tedy asi 1,4 milionu korun, na aukci v Düsseldorfu v roce 2005.

Lidovky.cz, ČTK