Projekt Nesnězeno vznikl podle francouzské předlohy. „Nějakou dobu jsem byla u sestry v Paříži. Ukázala mi tam podobný projekt. Řekla jsem si, proč nevyužít něco, co už někde funguje,“ řekla Gregorová.
Nesnězeno už od vzniku facebookových stránek začalo spolupracovat s více než 30 podniky. Inzerují nesnězené porce, stanoví cenu a čas, do kterého je třeba si jídlo vyzvednout. Jídlo by mělo být zlevněno o 30 až 100 procent. Lidé si v komentáři pod příspěvkem jídlo zarezervují. „Někdo kompetentní jim pak odpoví. Buď to jsme my nebo přímo někdo z daného podniku,“ řekla Gregorová. Jídlo následně zájemce zaplatí přímo v restauraci.
Tento proces by v nejbližší době měla zjednodušit chystaná aplikace. „Člověk si v aplikaci jídlo přímo koupí. V testovací fázi budeme jídla stále inzerovat přes facebookové příspěvky,“ řekla Gregorová. Už teď se většina jídel rozebere do deseti minut po přidání příspěvku. Nesnězeno jedná s dalšími asi 30 stravovacími zařízeními, která chtějí spolupráci navázat až s příchodem aplikace.
Spolupráce s potravinovou bankou
Na problém plýtvání jídlem nedávno upozorňovala i Mendelova univerzita. Škola v prosinci zahájila informační kampaň, která měla snížit množství vyhozeného nedojedeného jídla.
Nespotřebované potraviny z domácností mohou Brňané nosit do veřejné ledničky v prostorách divadla BuranTeatr. Lednice je přístupná od pondělí do pátku od poledne do půlnoci. Patří do ní pouze nezávadné potraviny. Upravené potraviny lidé musí doplnit o složení, alergeny a datum výroby.
Iniciativa Paběrkování po Brněnsku se zabývá sběrem plodin, které neodpovídají normám velkoobchodů, a končí tak mezi odpadem. Kromě toho také spolupracuje s Potravinovou bankou Jihomoravského kraje.