Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na Tučný čtvrtek budou restaurace nabízet dvojité panáky a jídlo navíc

Magazín

  10:57
Praha - Do oslav tzv. Tučného čtvrtku, který bude za čtyři dni, se letos zapojí 30 restaurací z Prahy, Brna a Plzně. Kromě tučných masitých jídel budou dávat zdarma přídavky některých pokrmů, bezedné polévky, dvojité panáky nebo například bůček jako předkrm na účet podniku. Letos se na podpoře oslav domluvily tři velké gastronomické skupiny - Together, Ambiente a La Collezione - s dalšími podniky, například Momoichi, Mr. HotDog nebo v pivovaru Ossegg. V dalším týdnu nastane Popeleční středa, se kterou přijde půst. Celý seznam restaurací je na webu.

O tom, že k období masopustu nepatří jen barevné průvody pestrých masek, ale i vynikající jídlo, se v sobotu přesvědčili návštěvníci moravského hradu Veveří. foto: Anna VavríkováMAFRA

V Lokálech Hamburk, Nad Stromovkou a v brněnském Lokálu U Caipla hostům nabídnou kromě masopustních pochoutek dvojité panáky, restaurace Sia připraví bezednou polévku, v Bruxxu si budou moci hosté přidávat mušle se špekem, dokud nebudou najezení. Brasileira, Café Savoy nebo Kuchyň na Pražském hradě pak chystají speciality z vepřového masa.

Sladký strašák. Proč výrobci sladí potraviny, v nichž cukr být vůbec nemusí?

Zapojí se také podniky La Bottega - například Bistroteka, Tusarova nebo Linka, kde si hosté budou moci dát navíc zdarma „nášup“ polévky a těstovin.

Letos se dohodly na spolupráci tři velké skupiny. „V Kodani jsou podobné spolupráce běžné, a tak jsme si chtěli vyzkoušet, jestli by to fungovalo i u nás,“ uvedla Tereza Jarčičová z Ambiente.

Tučný čtvrtek se hojně slaví v Polsku, Poláci se vydávají do cukráren a pekáren pro koblihy. Říká se totiž, že kdo v poslední čtvrtek masopustu nesní alespoň jednu, tomu se nepovede dobře. Tučný čtvrtek je předzvěstí toho, že se blíží Popeleční středa a s ní pro křesťany i předvelikonoční půst.

Jeden a půl litru vody denně je mýtus. Na správné hydrataci se podílí i to, co sníme

Masopust ve své podstatě sice nemá podle katolické církve nic společného s liturgií, ale přesto je podřízen běhu církevního kalendáře. Protože datum Velikonoc je pohyblivé, byl pohyblivým svátkem i masopust.

Kdysi panovalo přesvědčení, že v tento den, kterému se občas říká i „tučňák“, má člověk jíst a pít co nejvíce, aby byl celý rok při síle. Také v neděli býval oběd bohatý, ale netrval příliš dlouho, protože se všichni chystali do hospody k muzice. Někdy se tancovalo přímo na návsi a tanec se často protáhl až do rána.

Autor: