Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Česku je v pěti rezervací již 111 divokých koní

Stáda divokých koní pocházejících z anglického Exmooru se v Česku rozrůstají.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stáda divokých koní pocházejících z anglického Exmooru se v Česku rozrůstají.... | foto: ČTK

MILOVICE Stáda divokých koní pocházejících z anglického Exmooru se v Česku rozrůstají. Po sčítání letošních přírůstků vědci evidují v pěti rezervacích 111 divokých koní. Nejvíce jich je ve středočeských Milovicích, kde se na dvou pastvinách prohání 71 zvířat. V Národním parku Podyjí na Jižní Moravě žije 20 koní, uvedla dnes v tiskové zprávě ochranářská společnost Česká krajina.

Divocí koně zachraňují stepní a mokřadní rezervace, které předtím zarůstaly agresivními druhy trav a křovin. Menší pastviny jsou i na Plachtě v Hradci Králové, Josefovských loukách u Jaroměře a v Dobřanech u Plzně.

„Divocí koně se v Česku velmi dobře množí. Je vidět, že zde našli výborné podmínky k životu,“ uvedl ředitel České krajiny Dalibor Dostál. Dynamika, s níž se stáda zvětšují, podle něj nejlépe vynikne v porovnání s dalšími velkými kopytníky - zubry. První čistokrevný zubr byl do Česka přivezen v roce 1948. Populace těchto zvířat překročila stovku v roce 2017, tedy po 70 letech. První divoké koně přivezli ochránci do milovické rezervace v lednu 2015 a jejich populace překročila stovku letos, tedy už po pěti letech.

Stáda divokých koní pocházejících z anglického Exmooru se v Česku rozrůstají....

Celosvětově jsou přitom divocí koně z Exmooru méně početní než zubři. Zatímco počty zubrů se blíží osmi tisícům, exmoorských koní je zhruba 2000 a jsou podobně početní jako pandy velké. Letošní počty přírůstků by se již neměly výrazně měnit. Na milovické pastvině zůstává poslední březí klisna, která pravidelně rodí v pozdějším termínu.

Důležitější než celkový počet koní je počet a původ zvířat, jež populaci založila. Jen vysoký počet nepříbuzných zakladatelů může vytvořit geneticky různorodou a tedy soběstačnou tuzemskou populaci. „Česká populace exmoorských koní je unikátní, protože ji založilo 40 nepříbuzných zakladatelů. Vzhledem k tomu, že druhou světovou válku přežilo pouhých 45 exmoorských koní, jde o skutečně vysoké číslo. Tak vysoký podíl zakladatelů patrně nemá žádná jiná populace,“ uvedl Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.

Nemělo by však jít o konečná čísla. V české populaci totiž nejsou zastoupeny některé vzácné linie divokých koní z odlehlých oblastí Exmooru. Proto bude podle ochránců přírody do budoucna potřeba dovážet další zvířata z Anglie pro dosažení maximální genetické pestrosti.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....