Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Koně z Milovic už běhají v rezervacích ve východních Čechách

Magazín

  15:00
HRADEC KRÁLOVÉ/JOSEFOV - Mladí divocí koně z Milovic už běhají v rezervacích ve východních Čechách. „Do lokalit Na Plachtě na okraji Hradce Králové a v Ptačím parku Josefovské louky u Jaroměře převezli celkem devět koní, kteří pastvou pomohou udržovat životní prostředí pro vzácné rostlinné i živočišné druhy,“ řekl Dalibor Dostál ze společnosti Česká krajina, která koně bezplatně do dalších lokalit zapůjčila.

U Hradce Králové jsou čtyři, u Jaroměře pět. Nyní jsou v aklimatizačních ohradách, kde stráví přibližně měsíc, poté se budou moci pohybovat po prostoru, který je pro ně v lokalitách vyhrazený. Celkem jde o více než 20 hektarů. foto: Martin Veselý, MAFRA

Nyní jsou koně v aklimatizačních ohradách, kde stráví přibližně měsíc, poté se...
Vypouštění divokých koní do rezervace

Organizátorům se podařilo v Milovicích, kde v rezervaci divocí koně žijí od roku 2015, naložit devět z deseti mladých exmoorských hřebců, kteří se narodili v roce 2016. U Hradce Králové jsou čtyři, u Jaroměře pět. Nyní jsou v aklimatizačních ohradách, kde stráví přibližně měsíc, poté se budou moci pohybovat po prostoru, který je pro ně v lokalitách vyhrazený. Celkem jde o více než 20 hektarů.

Divocí koně se do východních Čech vrátí po 7000 letech, vědci se shodují, že vymizeli na konci neolitu.

„Když hřebečci dosáhnou zhruba druhého roku života, začne je dominantní hřebec odhánět od stáda,“ vysvětlil Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd.

Nová působiště koní se od rezervace v Milovicích liší, i když lokalita Plachta byla stejně jako Milovice v minulosti využívána vojáky. „Lokalita Na Plachtě je podobně suchá, jako je ta v Milovicích, ale je více zalesněná,“ uvedl Dostál. Josefovské louky jsou úplně jiný typ prostředí, jedná se o podmáčené louky, kde roste jiný typ vegetace. Koně se tak budou muset adaptovat na jiný typ pastvy. Exmoorští koně jsou podle Dostála velmi přizpůsobiví.

Divocí koně nejsou oproti domácím druhům zvířat vybíraví, jako první se pouští...

Zarůstání ploch, které dříve využívali vojáci i vojenská technika, vede podle ochránců ke ztrátě rozmanitosti. Divocí koně nejsou oproti domácím druhům zvířat vybíraví, jako první se pouští do agresivních druhů trav, které vytlačují vzácné rostliny, na jejichž růst bývá navázaný i výskyt vzácných brouků, motýlů a podobně.

Transport desátého hřebce by se měl uskutečnit později. Při přípravě naložení se koně nejprve uzavírají v půlhektarové ohradě, poté se přesouvají do manipulačního prostoru, který má několik čtverečních metrů. Z něj se nakládají na návěs, který je převáží.

Autor:

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat