Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Koně z Milovic už běhají v rezervacích ve východních Čechách

U Hradce Králové jsou čtyři, u Jaroměře pět. Nyní jsou v aklimatizačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U Hradce Králové jsou čtyři, u Jaroměře pět. Nyní jsou v aklimatizačních... | foto: Martin Veselý, MAFRA

HRADEC KRÁLOVÉ/JOSEFOV Mladí divocí koně z Milovic už běhají v rezervacích ve východních Čechách. „Do lokalit Na Plachtě na okraji Hradce Králové a v Ptačím parku Josefovské louky u Jaroměře převezli celkem devět koní, kteří pastvou pomohou udržovat životní prostředí pro vzácné rostlinné i živočišné druhy,“ řekl Dalibor Dostál ze společnosti Česká krajina, která koně bezplatně do dalších lokalit zapůjčila.

Nyní jsou koně v aklimatizačních ohradách, kde stráví přibližně měsíc, poté se...
Vypouštění divokých koní do rezervace

Organizátorům se podařilo v Milovicích, kde v rezervaci divocí koně žijí od roku 2015, naložit devět z deseti mladých exmoorských hřebců, kteří se narodili v roce 2016. U Hradce Králové jsou čtyři, u Jaroměře pět. Nyní jsou v aklimatizačních ohradách, kde stráví přibližně měsíc, poté se budou moci pohybovat po prostoru, který je pro ně v lokalitách vyhrazený. Celkem jde o více než 20 hektarů.

Divocí koně se do východních Čech vrátí po 7000 letech, vědci se shodují, že vymizeli na konci neolitu.

„Když hřebečci dosáhnou zhruba druhého roku života, začne je dominantní hřebec odhánět od stáda,“ vysvětlil Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd.

Nová působiště koní se od rezervace v Milovicích liší, i když lokalita Plachta byla stejně jako Milovice v minulosti využívána vojáky. „Lokalita Na Plachtě je podobně suchá, jako je ta v Milovicích, ale je více zalesněná,“ uvedl Dostál. Josefovské louky jsou úplně jiný typ prostředí, jedná se o podmáčené louky, kde roste jiný typ vegetace. Koně se tak budou muset adaptovat na jiný typ pastvy. Exmoorští koně jsou podle Dostála velmi přizpůsobiví.

Divocí koně nejsou oproti domácím druhům zvířat vybíraví, jako první se pouští...

Zarůstání ploch, které dříve využívali vojáci i vojenská technika, vede podle ochránců ke ztrátě rozmanitosti. Divocí koně nejsou oproti domácím druhům zvířat vybíraví, jako první se pouští do agresivních druhů trav, které vytlačují vzácné rostliny, na jejichž růst bývá navázaný i výskyt vzácných brouků, motýlů a podobně.

Transport desátého hřebce by se měl uskutečnit později. Při přípravě naložení se koně nejprve uzavírají v půlhektarové ohradě, poté se přesouvají do manipulačního prostoru, který má několik čtverečních metrů. Z něj se nakládají na návěs, který je převáží.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské
TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské

Může se stát, že maminka ze zdravotních důvodů kojit nemůže nebo má mléka málo, případně má dítě problémy se sáním. Trápit se donekonečna tím, že vás maminka kojila do dvou let a vy už po pár měsících nemáte ani kapku, není nic platné.