Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Koně z Milovic už běhají v rezervacích ve východních Čechách

U Hradce Králové jsou čtyři, u Jaroměře pět. Nyní jsou v aklimatizačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U Hradce Králové jsou čtyři, u Jaroměře pět. Nyní jsou v aklimatizačních... | foto: Martin Veselý, MAFRA

HRADEC KRÁLOVÉ/JOSEFOV Mladí divocí koně z Milovic už běhají v rezervacích ve východních Čechách. „Do lokalit Na Plachtě na okraji Hradce Králové a v Ptačím parku Josefovské louky u Jaroměře převezli celkem devět koní, kteří pastvou pomohou udržovat životní prostředí pro vzácné rostlinné i živočišné druhy,“ řekl Dalibor Dostál ze společnosti Česká krajina, která koně bezplatně do dalších lokalit zapůjčila.

Nyní jsou koně v aklimatizačních ohradách, kde stráví přibližně měsíc, poté se...
Vypouštění divokých koní do rezervace

Organizátorům se podařilo v Milovicích, kde v rezervaci divocí koně žijí od roku 2015, naložit devět z deseti mladých exmoorských hřebců, kteří se narodili v roce 2016. U Hradce Králové jsou čtyři, u Jaroměře pět. Nyní jsou v aklimatizačních ohradách, kde stráví přibližně měsíc, poté se budou moci pohybovat po prostoru, který je pro ně v lokalitách vyhrazený. Celkem jde o více než 20 hektarů.

Divocí koně se do východních Čech vrátí po 7000 letech, vědci se shodují, že vymizeli na konci neolitu.

„Když hřebečci dosáhnou zhruba druhého roku života, začne je dominantní hřebec odhánět od stáda,“ vysvětlil Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd.

Nová působiště koní se od rezervace v Milovicích liší, i když lokalita Plachta byla stejně jako Milovice v minulosti využívána vojáky. „Lokalita Na Plachtě je podobně suchá, jako je ta v Milovicích, ale je více zalesněná,“ uvedl Dostál. Josefovské louky jsou úplně jiný typ prostředí, jedná se o podmáčené louky, kde roste jiný typ vegetace. Koně se tak budou muset adaptovat na jiný typ pastvy. Exmoorští koně jsou podle Dostála velmi přizpůsobiví.

Divocí koně nejsou oproti domácím druhům zvířat vybíraví, jako první se pouští...

Zarůstání ploch, které dříve využívali vojáci i vojenská technika, vede podle ochránců ke ztrátě rozmanitosti. Divocí koně nejsou oproti domácím druhům zvířat vybíraví, jako první se pouští do agresivních druhů trav, které vytlačují vzácné rostliny, na jejichž růst bývá navázaný i výskyt vzácných brouků, motýlů a podobně.

Transport desátého hřebce by se měl uskutečnit později. Při přípravě naložení se koně nejprve uzavírají v půlhektarové ohradě, poté se přesouvají do manipulačního prostoru, který má několik čtverečních metrů. Z něj se nakládají na návěs, který je převáží.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!