Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Koním v milovické rezervaci nestačí prostory, je třeba ji rozšířit

Magazín

  5:35
MILOVICE - Koním a zubrům v milovické rezervaci na Nymbursku už nestačí prostory. Je třeba ji rozšířit do finální podoby, která umožní, aby vznikl stabilně a samostatně fungující ekosystém. Další rozšíření už pak potřeba nebude. „Ochránci přírody se snaží sehnat 1,5 milionu korun na potřebné oplocení,“ řekl ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.

Nyní jsou koně v aklimatizačních ohradách, kde stráví přibližně měsíc, poté se budou moci pohybovat po prostoru, který je pro ně v lokalitách vyhrazený. Celkem jde o více než 20 hektarů. foto: Martin Veselý, MAFRA

Rezervace se má rozšířit směrem k obci Lipník, s tímto krokem se podle Dostála počítalo již od vzniku rezervace, projekt byl podle toho nastaven. Pozemky už dříve zapůjčil Středočeský kraj. „Teď řešíme skutečně jen to nejnutnější. Tak, aby zvířata získala co nejdříve přístup k novým pastvinám,“ uvedl Dostál. Nové oplocení má stát dva miliony korun, čtvrtinu částky už získala organizace z veřejné sbírky v minulých letech.

Na milovické pastvině se začaly objevovat významné druhy bylin

V rezervaci žijí čtyři desítky koní a zhruba dvě desítky zubrů. „Je přitom zásadní dosáhnout dostatečné rozlohy a kompaktního tvaru, aby krajina uvnitř pastviny fungovala soběstačně a mohly v ní existovat i druhy vyžadující velký prostor,“ doplnil Miloslav Jirků z biologického centra Akademie věd České republiky.

Rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru vznikla v roce 2015 na dvou pastvinách u Milovic a Benátek nad Jizerou. Se dvěma stády divokých koní ji obývají i zubři a zpětně šlechtění pratuři. Rezervace je podle ochránců přírody prvním místem na světě, kde spolu žijí všechny tři druhy původních velkých evropských kopytníků. Jejich pastva v rezervaci vytvořila podmínky pro výskyt řady ohrožených druhů rostlin i motýlů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!