Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V horkých dnech potřebují chladit a pít také domácí mazlíčci

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Reuters

PRAHA V horkých dnech potřebují chladit a dostatečně pít také zvířata. Veterinář Leoš Železný řekl, že pokud pobývají na zahradě, je nutné jim zajistit stín a dostatek čisté vody. V bytě by se mělo přiměřeně větrat, udržovat dostatečnou vlhkost a podávat zvířatům čerstvou vodu, ne ledovou.

Psy, kočky či morčata lze ochladit také tím, že jim majitel zvlhčí srst. "Pokud jsou zvířata na zahradě, je důležité jim při současných vysokých teplotách zajistit stín. Měla by mít třeba přístřešek, kam se před sluncem schovají," uvedl. Zvířata by měla mít možnost osvěžit se venku čerstvou vodou. Železný varoval před podáváním studené vody, nebo dokonce chlazením vody ledem.

Zejména plemena s dlouhou nebo černou srstí potřebují chladit kožich. Psy je dobré občas polít vlažnou vodou, ne studenou, aby neutrpěli teplotní šok. Kočkám je lépe jen zvlhčit srst rukou.

V těchto horkých dnech láká stále tryskající fontána před olomouckým Krajským úřadem nejen kolemjdoucí lidi, ale i žíznivé psy.

Psi, kočky nebo morčata potřebují, aby byl byt větraný a vzduch přiměřeně vlhký. Vodu by měli mít neustále k dispozici. "Bytovým zvířatům je vhodné potřít kožíšek vodou, nemusejí se přímo polívat, stačí hladit je vlhkým hadrem nebo namočenou rukou. Zvedne se tím odpar a zvíře se ochladí," řekl veterinář. Množství vody, které potřebuje zvíře na den, je podle něj individuální.

Závisí na typu potravy, kterou zvíře dostává - pokud je krmeno granulemi, vypije víc než zvíře krmené vlhkou potravou. Vliv má také velikost zvířete, počasí a vlhkost vzduchu. "Nicméně chovatelé mají představu, kolik zvíře za den vypije. Pokud se dávka v horku zvedne dvoj až trojnásobně, je to přirozená věc," řekl.

I kočka toho horka má dost

Přehřátá zvířata  mohou omdlít
Zvířata se v horku ochlazují také sama - psi nemají potní žlázy, a tak se chladí tím, že zrychleně dýchají s vyplazeným jazykem. Zalezou do kouta a snaží se omezit jakoukoli aktivitu. Kočky také nemají po těle potní žlázy, chladí se tím, že si olizují kožich.

Pokud se zvíře nemůže v horku zchladit, hrozí přehřátí a kolaps. Zvíře může z horka také omdlít. Majitel by mu měl dát studené obklady, polít je vodou. Pokud to nepomůže, měl by urychleně odvézt zvíře k veterináři.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!