Neděle 16. května 2021svátek má Přemysl 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V horkých dnech potřebují chladit a pít také domácí mazlíčci

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Reuters

PRAHA V horkých dnech potřebují chladit a dostatečně pít také zvířata. Veterinář Leoš Železný řekl, že pokud pobývají na zahradě, je nutné jim zajistit stín a dostatek čisté vody. V bytě by se mělo přiměřeně větrat, udržovat dostatečnou vlhkost a podávat zvířatům čerstvou vodu, ne ledovou.

Psy, kočky či morčata lze ochladit také tím, že jim majitel zvlhčí srst. "Pokud jsou zvířata na zahradě, je důležité jim při současných vysokých teplotách zajistit stín. Měla by mít třeba přístřešek, kam se před sluncem schovají," uvedl. Zvířata by měla mít možnost osvěžit se venku čerstvou vodou. Železný varoval před podáváním studené vody, nebo dokonce chlazením vody ledem.

Zejména plemena s dlouhou nebo černou srstí potřebují chladit kožich. Psy je dobré občas polít vlažnou vodou, ne studenou, aby neutrpěli teplotní šok. Kočkám je lépe jen zvlhčit srst rukou.

V těchto horkých dnech láká stále tryskající fontána před olomouckým Krajským úřadem nejen kolemjdoucí lidi, ale i žíznivé psy.

Psi, kočky nebo morčata potřebují, aby byl byt větraný a vzduch přiměřeně vlhký. Vodu by měli mít neustále k dispozici. "Bytovým zvířatům je vhodné potřít kožíšek vodou, nemusejí se přímo polívat, stačí hladit je vlhkým hadrem nebo namočenou rukou. Zvedne se tím odpar a zvíře se ochladí," řekl veterinář. Množství vody, které potřebuje zvíře na den, je podle něj individuální.

Závisí na typu potravy, kterou zvíře dostává - pokud je krmeno granulemi, vypije víc než zvíře krmené vlhkou potravou. Vliv má také velikost zvířete, počasí a vlhkost vzduchu. "Nicméně chovatelé mají představu, kolik zvíře za den vypije. Pokud se dávka v horku zvedne dvoj až trojnásobně, je to přirozená věc," řekl.

I kočka toho horka má dost

Přehřátá zvířata  mohou omdlít
Zvířata se v horku ochlazují také sama - psi nemají potní žlázy, a tak se chladí tím, že zrychleně dýchají s vyplazeným jazykem. Zalezou do kouta a snaží se omezit jakoukoli aktivitu. Kočky také nemají po těle potní žlázy, chladí se tím, že si olizují kožich.

Pokud se zvíře nemůže v horku zchladit, hrozí přehřátí a kolaps. Zvíře může z horka také omdlít. Majitel by mu měl dát studené obklady, polít je vodou. Pokud to nepomůže, měl by urychleně odvézt zvíře k veterináři.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

5 tipů na aktivity s nejmenšími nejen v době pandemie
5 tipů na aktivity s nejmenšími nejen v době pandemie

Dochází vám nápady, co s miminkem nebo batolátkem podnikat? Máme pro vás tipy, které zaručeně vykouzlí pořádný úsměv na tvářích. A také víme, které...